| onebogdan a întrebat:

Cum pot sa invat sa fotografiez cat mai repede? Am primit un aparat foto profesional si vreau sa incep. Mentionez ca sunt din Bucuresti

Răspuns Câştigător
| Chiscop_Bianca_1995 a răspuns:

Poti cauta workshop-uri gratuite pentru incepatori - sunt multe branduri care organizeaza astfel de evenimente. Saptamana urmatoare cei de la Canon au un workshop fix pentru incepatori - https://bit.ly/2l0zAPC. Poti incerca aici. Succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine să urmezi niște cursuri pentru că a fi fotograf nu înseamnă doar să ai un aparat profesional și atât. Trebuie să ai niște baze, să știi cum să folosești lumina naturală, cum pui în evidență caracteristicile unui obiect, de ce e cel mai avantajată o persoană, focalizarea și menținerea clarității unei imagini, alegerea centrului/centrelor de interes, poate să lucrezi puțin și cu efectele Photoshop-ului, se fac bani frumoși din asta.

E posibil să vrei totuși să faci și videoclipuri mai târziu, nu numai poze, iar aici îți mai trebuie niște noțiuni în plus, să nu pari chiar amator. Nu uita că internetul e foarte des cel mai bun profesor. Poți învăța vizionând ceva de pe YouTube și citind câte un articol în timpul liber și îți va fi poate mai benefic așa decât niște cursuri, pentru că nu plătești instructorul, nu te deplasezi, ai program liber.

Mult succes cu fotografia. Chiar e un domeniu foarte frumos. S-ar putea sã ai și talent, dacă simți că te-ai dedica acestei lumi.

| salutbre a răspuns:

Uite-te la tutoriale pe net, dupa ce mai inveti si tu cu aparatele foto du-te si tu la un studiu.Te rog, vreau si eu prima mea funda!