| Zipyღ a întrebat:

Cum puteti defini sentimentul de frica?big grin

Răspuns Câştigător
| impossible93 a răspuns:

Frica... un sentiment foarte greu as putea spune, sentiment ce activeaza toate simturile la cota maxima cu un singur scop:supravietuirea, astfel ca toate animalele suntem in primul rans supravietuitori.

Frica in general este declansata de teama ca viata noastra (sau a altcuiva) ar putea fi pusa in pericol.
Frica poate fi de mai multe feluri dar ea are intodeauna legatura cu aparatea vietii, declansand toate simturile in sprijinul acestui scop

Exemplu:
Frica de intuneric - ne este frica de intuneric deoarece nu cunoastem imprejurimile iar ceva necunoscut ar putea sa ne faca rau.
Claustrofobia(claustro=loc inchis, fobie=frica) frica de a ramne intr-un loc inchis ce pot aduce dupa o lunga perioada, privati de hrana si apa, moartea

Si multe alte "genuri de frica", insa frica este diferita de la om la om poate fi traita cu o intensitate normala, insa in momentele de groaza, de frica extrema poate deveni fatala.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Frica duce de obicei cu gandul la greseala. Frica este in mare parte din cazuri gandul ca tu sau altcineva ar putea gresi intr-o anumita situatie.

| mjforever a răspuns:

Sentiment de îndoială, îngrijorare, a fi stăpânit de teamă happy

| Not_7297 a răspuns:

Buna! :*

Poiii.frica este emotia specifica primejdiei sau a perceptiei primejdiei. Este o emotie cu un mare impact psihologic: se accelereaza bataile inimii si ritmul respiratiei, muschii se contacta si maine tremura si sunt reci, pielea se face ca de gaina. Toate aceste manifestari sunt legate de activitatea sistemului nervos simpatic si de doi neurotransmitatori, adrenalina si nonadrenalina, care actioneaza asupra intregului organism in prezenta fricii. Aceste reactii subliniaza functia spaimei – ne ajuta sa evitam sau sa limitam pagubele. Frica ne pregateste pentru o actiune fizica - mai ales fuga. Comportamentele pe care ni le inspira frica pot fi diferite, uneori iti poate da curaj, alteori te poate impietri.
Frica este o emotie adesea inconstienta – de cele mai multe ori ne dam seama cat de frica ne este dupa ce a trecut evenimentul cu pricina
Frica are o expresie faciala specifica, la fel ca toate emotiile fundamentale – ochii si gura se deschid larg iar sprancenele se inalta.
Sper ca te multumeste raspunsul meu happy.
Fundita? happy

| aaaaaaandreea a răspuns:

Frica.se poate defini ca fiind unul dintre sentimentele de care trebuie sa ne ferim.laughing