| Kat123456 a întrebat:

Cum sa demonstrez ca un text apartine genului epic? cum sa demonstrez ca o poste este roman? Fundiii+Vot

Răspuns Câştigător
| FlyingSparkle a răspuns:

Opera epica este opera in care autorul isi transmite sentimentele in mod indirect, prin intermediul personajelor si al actiunii. aceasta este definitia genului epic si trebuie pusa prima. apoi trebuie sa urmaresti personajele - principale, secundare, episodice; indici temporali si spatiali cu exemple; genul naratorului cu exemple ale verbelor; predomina verbele; actiunea este structurata pe baza momentelor subiectului si apoi incepi sa povesteti cu expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant si deznodamantul, acestea fiind momentele subiectului.

despre roman nu am invatat inca, stiu doar ca are dimensiuni mari, spatiu vast, timp de desfasurare indelungat, numar mare de personaje.

8 răspunsuri:
| KoreaJapan a răspuns:

1. Naratorul isi exprima ideile si sentimentele in mod indirect,cu ajutorul personajului si al actiunii. Daca este vorba sa faci un comentariu ce trebuie sa demonstreze aces lucru,incepe prin a scrie definitia de mai sus cu exemple. Adica,,cu as personajelor : Alex,Goe... si al actiunii :,, mergea spre acela'',, a inceput sa trancane'''' Dupa care incepi sa explici modul in care este caracterizat un anumit personaj bla bla bla.
2. uite, ca sa nu mai stau sa scriu eu iti ofer asta : http://referat.clopotel.ro/Ce_este_romanul_-12061.html

| DenyAmphetamine a răspuns:

Un text apartine genului epic daca:
-are personaje
-are un timp definit
-un loc/spatiu in care se desfasoara actiunea
-are un narator
-are actiune
sper ca ti-am fost de foloslove struck
Funda si vOtlove struck?
batting eyelashespuppy dog eyes?

| AlecsMeeeh a răspuns:

Atunci cand textul are dimensiuni restranse, cu un numar mic de personaje care participa la o actiune ce se desfasoara intr-un interval de timp scurt.
Trasaturile genului epic:
1.de obicei este o creatie in proza,
2.are personaje care participa la actiune
3.are ca modalitati de expunere:
a)naratiunea
b)dialogul
c)monologul
d)descrierea
4.actiunea sa fie delimitata pe momentele subiectului.modalitati de expunere:
1. expozitiunea ne prezinta locul unde se desfasoara actiunea si o parte din personaje.
2.intriga reprezinta aparitia unei probleme, care perturba linistea initiala,
3.desfasurarea actiunii prezinta peripetiile prin care trec personajele,
4. punctul culminant este momentul de maxima tensiune care tinde spre solutionarea problemei,
5.deznodamantul este ultimul moment al subiectului care marcheaza finalul operei si al problemei.

| Anuska_8824 a răspuns:

Uite o schema :
1.Introducere: a.Informatii despre autorul textului
b. Un citat semnificativ (optional)
c.Definitia operei epice

2.CUPRINS: a. Forma operei
b. Titlul operei
c. Tema operei si sursa de inspiratie a autorului

Apartenenta la genul epic: ACTIUNEA: 1.cadrul spatio-temporal
2.Momentele subiectului

2.PERSONAJELE: a.Caracterizarea personajului principal
Mijloace de caracterizare a personajelor

3.Naratorul si rolurile acestuia
4.Moduri de expunere prezente in text

INCHEIERE: a.Concluzia
b.Paralela cu alte texte
c. Opinia personala

Asta-i totbig grinSper sa te fi ajutatbig grin

| Vlad_Vladutz_1997 a răspuns:

Nu stiu despre ce este vorba!

Sper ca ti-am fost de folos :*