| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi controlez mai bine emotiile si sa fiu mai sociabil?
Ma intimidez atunci cand sunt multe persoane in jurul meu si nu reusesc sa ma integrez in grupuri si nu stiu sa imi fac prieteni noi

6 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

O data un mare actor a povestit cum si-a invins timiditatea pe scena.Si-a inchipuit ca spectatorii nu erau altceva decat capatine de varza si si-a inchipui ca vorbeste pe scena unor capatine de varza.Ei poti sa-ti inchipui si asta dar poti sa-ti inchipui ca tu esti seful ei sunt subalterni. Poti inchipui orice te face sa nu te iei pe tine prea in serios si nici pe oameni si asa vei fi cu mult mai lejer. Arata-te stapin pe tine orice ai zice asta te face mai ascultat.O data eu am mers la un loc de munca unde niciodata in viata mea nu am muncit ceea ce am fost pusa sa muncesc dar am aratat atita incredere in mine ca nici o clipa nu se indoiau ca stiu ceea ce trebuie sa stiu.Venea seful ma intreba despre munca mea, eu mereu sigura pe mine.Ok dar asta nu poti la 20-21 ani se invata in timp. Tinara am fost si eu foarte timida abia indrazneam sa zic ceva pana cand o colega maritata s-a rastit la mine:zi si tu ceva ca daca nu vorbesti o sa ramai nemaritata! opa! atunci m-am speriat si am inceput sa vb tot ce mi-a trecut prin cap si cu uimire am constatat ca eram ascultata.Bineinteles prima oara am vb la o masa intinsa unde toata lumea era mai destinsa ca era 8 martie.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Ms pentru raspuns

| Danut2017vasile1989Andrei a răspuns:

Stima de sine este foarte scăzută, încearcă să contacteze un psiholog

| talaz a răspuns:

Hei!

Ca sa te controlezi mai bine trebuie sa ai mai multa incredere in tine. Daca tu nu te iubesti pe tine, nu iti place de tine asa cum esti, nu esti impacat cu tine, nu ai cum sa te simti confortabil in jurul altora. Fii tu cu tineconfortabil, fara sa iti fie frica si vei reusi incet sa iti stapanesti si emotiile. Nu uita ca tu trebuie sa lucrezi mai intai la tine.
Succes

| ilioara a răspuns:

Buna!

Tu te iubesti pe tine, esti multumit de felul tau in care esti, in care te comporti? Ti-e frica de ceea ce vor spune cei din jurul tau? Atunci fa ceva in acest sens pentru a incepe schimbarea pe care ti-o doresti. Fii mai relaxat, nu te gandi prea mult si spune ce ai de spus. Cu frica nu rezolvi nimic. Poate e o prostie o data, de doua ori...dar apoi vei sti ce sa nu spui si iti vei da drumul la limbarnita cum se spune. Daca nu stii despre ce se vorbeste, nu te baga in discutii. Asculta, iti poti da cu parerea doar espre o alta parere, dar niciodata despre ceva ce nu cunosti sau nu ai toate detaliile. Nu ca te faci de ras...dar poate fi ceva ce sa iti distruga si mai mult increderea in tine.

Bafta!

| 33dorina33 a răspuns:

Cum? Doar daca te expui socializarii doar asa vei putea trece peste. Emotiile le controlezi cand esti stapan pe tine, pe situatie. Daca tu esti o persoana emotiva, timida, retrasa s-ar putea sa ai probleme si in a ti le tine in frau. Asadar, fa exercitii tu cu tine in oglinda...iesi mai mult la socializare...fa mai multe activitati, implica-te mai mult in mai multe cercuri, echipe, volutariat. Va crest si tima de sine, va creste increderea, cat si capacitatea de a te controla.