| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face hartia din lemn? funda!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bustenii sunt transportati la fabrica de hartie unde sunt trimisi la „curatat" pentru a indeparta coaja si orice alte impuritati care ar putea afecta calitatea hartiei. Apoi lemnul este taiat in bucati cat mai mici si se trece la extragerea pulpei de celuloza prin macerare.
„Uscarea", netezirea si taierea hartiei sunt, pe scurt, ultimele etape din procesul de fabricare a acesteia.
Mai multe citește aici http://www.hartiereciclata.ro/recicleaza/lemnul.php
Să ai o zi cu zâmbet!

3 răspunsuri:
| LoVeIsMyAir a răspuns:

În jurul anului 200 î.Hr. hârtia era folosită deja în China, pe atunci confecționată din cârpe de mătase.
Acum deși cele mai căutate materiale celulozice pentru fabricarea hârtiei sunt pulpa lemnoasă a unor specii de arbori de esență moale, în special cea a coniferelor, datorită existenței fibrelor de celuloză în structura multor plante, de la ierburi până la arbori, se pot folosi și multe alte fibre, așa cum ar fi cele ale plantelor de bumbac, in, cânepă sau orez.

| ProToTypE_5670 a răspuns:

Intrati pe cel mai bun server cs : 188.241.38.100:27015 astept si dau admine gred mare