| inna10 a întrebat:

Cum se joaca remi? Vreau sa-mi scrieti corect dau funda & multe altele multumesc

Răspuns Câştigător
| izabelageorgiana a răspuns:

Uite cum se joaca remi pe tabla: primesti la inceput 14 carti (sau 15 daca tu trebuie sa dai primul o carte jos) pe care trebuie sa le asezi in suite ( adica siruri de aceeasi culoare, ex:2, 3,4 de albastru sau tot asa; sirul trebuie sa aiba cel putin 3 numere consecutive, putandu-se continua ) sau terte (adica cel putin 3 numere de culori diferite, insa acelasi numar, ex: 3 de rosu cu 3 de albastru si 3 de negru, la care il poti adauga si pe 3 de galben) restul cartilor le asezi sa vezi daca mai poti lega cate ceva( jumatati de suite sau jumatati de terte). Fiecare jucator are 14 carti insa unul are 15, acela trebuie sa dea o carte jos. Depinde si in cati jucati (maxim 4). Tu ai dreptul sa iei cartea pe care jucatorul dinaintea ta a dat-o, daca te ajuta, sau poti lua una de sus ( cartile care nu au fost impartite jucatorilor raman in coloane de cate 7, evident cu fata in jos pentru a nu vedea ce carte tragi). La randul tau dupa ce ai 15 carti (cu cea luata de jos sau trasa de sus) trebuie sa dai jos o carte care nu iti trebuie ( nu o poti lega de nimic). O tineti tot asa pana cand inchide cineva. Ce inseamna sa inchizi: cand toate cartile pe care le ai sunt fie in suite fie in terte, cu o a 15-a carte pe care nu o legi de nimic ( nefolositoare) inchizi ( castigi). Voi mai adauga cateva lucruri: exista jockerul (jolly-ul) care poate tine locul oricarei carti de orice culoare; toate cartile sunt asezate la inceput in coloane de cate 7 una avand 8 carti; acea a 8-a carte o intorci cu fata in sus si vezi ce numar este; numeri apoi cate coloane iti arata numarul iar prima carte din acea coloana se ia (carte ramane cu fata in jos) si se pune pe urmatoarea coloana iar cartea cu care ai numarat se pune in locul cele luate cu fata in sus ( ex: prima carte din colana cu 8 carti este 9; numeri a 9-a coloana, iei prima carte de acolo, o pui pe coloana urmatoare, ea facand 8 carti, iar pe 9 il pui in locul de unde ai luat-o pe cealalta); apoi se impart cartile incepand cu coloana cu 8 carti, (cel care o va primi va da primul carte jos), fiecare primind cate 2 coloane; ai dreptul sa strici jocul daca ai 4 duble sau mai mult ( dublele sunt aceeasi carte de aceeasi culoare, ex: 5 negru cu 5 negru, iar a strica inseamna a rearanja cartile, toate fiind puse in gramada, amestecate si rearanjate in coloane iar apoi reimpartite; de asemenea se considera dubla si daca ai cartea identica cu cea intoarsa cu fata in sus despre care am vorbit mai inainte si nu se poate strica decat la prima tura a jocului). Sper ca ai inteles cat de cat, insa cel mai bine este sa iti explice cineva practic. Succes!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bendars32 a răspuns:

Pai se dau 14 piese pe tabla. Unu are 15. Se fac 7 gramezi, incepe cela cu 15 piesi. Jucatorii arunca carti si extrag una. Asa se face pana cand cela care are combinatii pe tabla castiga. Funda pentru mine sau mai asteptam?