| anonim_4396 a întrebat:

Cum se stabileste sau calculeaza ziua "babei"?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Baba nu se alege din cifre ci din zi : de exemplu DUMINICA-eu m-am nascut DUMINICA- baba ar fi DUMINICA...
Asa este in zona mea...
Oricum eu nu cred in "babe", dar asa stiu din mosi stramosi ca se calculeaza, in functie de ziua din saptamana in care te-ai nascut!

9 răspunsuri:
| alexzender a răspuns:

Poi nu e cine stie c iti alegi la sfarsitul lunii februarie o zi din martie (de la 1 la 9) si astepti pana cand va veni ziua aceea. Se spune ca daca e o zi frumoasa cu soare vei avea noroc in anul respectiv.si viceversahappy

| Lory_2572 a răspuns:

Se stabileste in functie de ziua in care te-ai nascut, dar din pacate putini stiu asta.Babele sunt de la 1 la 9, iar daca te-ai nascut in una din aceste zile...aia e baba ta. Daca te-ai nascut de exemplu pe 25 a lunii aduni 2 cu 5 si baba ta e 7. Sper ca ai inteles cum functioneaza...babele! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Se calculează în funcție de data de naștere.
Exemplu: ești născută în ziua de 11 ale luni, 1+1=2; deci "baba" ta este 2 sau ești născută în ziua de 29 ale luni, 2+9=11: 1+1=2.
Să ai o baba frumoasă, senină și bucuroasă.
Pa.

| LittleZyzy a răspuns:

Depinde de zona, la mine se calculeaza asa: eu sunt nascuta intr-o zi de 16, ca urmare am doua babe, 1 si 6.Sunt mai multe obiceiuri.In anumite zone se aleg 3 babe semnificand trecutul, prezentul si viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori asa. ori sa aduni cifrele din data ta de nastere. iar acea zi cumva ar semnifica baba ta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai se alege o zi (1-7) se spune ca cum e ziua asa esti si tu cu personalitatea ta pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cicle mestrual am vuta mai 26 cana nasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De exemplu, esti nascut pe 11. 07. 1982, se face asa: 1+1+7+1+9+8+2=29=9+2=11=1+1=2 baba ta este pe 2 happy si asa mai departe...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obiceiuri si sarbatori romanesti - Babele

Babele vestesc si ele venirea primaverii, se spune ca in aceste zile Baba Dochia, cea care aduce iarna incepe sa-si dea jos cele 9 cojoace, cate unul in fiecare zi si astfel in fiecare si afara se face putin mai cald, iarna lasand loc primaverii sa vina.

Babele reprezinta o traditie pur romaneasca, de pe 1 pana pe 9 martie fiecare isi alege o zi, sau mai bine zis o baba, asa cum va fi vremea in asa zi asa este si firea omului respectiv spun unii batrani, altii spun ca asa cum este vremea in acea zi asa va fi si urmatorul an pentru omul respectiv. Adica, daca vremea este frumoasa si soarele straluceste acel om este voios si bun la suflet sau ii va merge bine tot anul urmator, daca in schimb este intunecat atunci acela nu este un om bun la suflet si este cam suparacios. Tot in traditia romaneasca se spune ca daca ninge sau ploua in acea zi este semn de bogatie.

Traditia este atat de veche incat adevaratele ei origini nici nu se mai cunosc, la fel cum se intampla si cu interpretarea zilelor pentru care ezista mai multe variante la fel se intampla si cu alegerea babelor; o metoda este aceea de a-ti alege o zi oarecare intre 1 si noa martie, o alta metoda este de a-ti alege baba in functie de ziua de nastere, daca ziua se afla intre 1 si 9 ale oricarei luni atunci si baba va fi in ziua respectiva, de exemplu daca este cineva nascut pe 6 august baba lui va fi pe 6 martie; daca data nasterii este formata din doua cifre atunci se procedeaza astfel : de exemplu cineva este nascut pe17 decembrie, ziua in care ii pica baba se calculeaza astfel 1 + 7= 8, deci baba este pe 8 martie.