| LoOvE a întrebat:

Cum se traduce corect in franceza propozitia asta:

Prietenii mei sunt in curs de a se pregati pentru calatoria in Franta

pe. s - nu vreau pe google translate ca nu imi traduce bine.Stiu ca era un anume timp in franceza care se traducea cu "in curs de"

Va rog!

6 răspunsuri:
| Sperman a răspuns:

Mes amis sont en train de se préparer pour le voyage en France.

Asta e varianta corecta, daca mai ai si alte propozitii sa-ti traduc o voi face cu cea mai mare placere.
Iar cuvantul "in curs" ar veni tradus "en train".

P.S: Locuiesc in Paris, deci fii sigura ca n-am folosit Google Translate. happy

A plus ma cherie! happy

| LoOvE explică (pentru Sperman):

Multumes ca o sa ma ajuti.Pot conta pe tine?

| Sperman a răspuns (pentru LoOvE):

Daaa, normal!

Pentru prsoanele de mai sus : Amandoi ati tradus la fel, nu pot sa spun ca e scris gresit sau ca sunt greseli de ortografie, dar nu e tradus cum trebuie.
Doar un singur cuvant e buba in aceasta propozitie, la voi "vont", ceea ce inseamna "a se".

Deci in concluzie voi ati tradus asa : Prietenii mei "se vor" pregati pentru calatoria in Franta.
Acest lucru face ca actinuea sa se petreaca in viitor si nu in prezent. Pentru a se petrece in prezent trebuie sa folostiti "en train", oricum va felicit pentru raspuns, multi nici nu stiu cum se scrie "Buna ziua!" in franceza.

| LoOvE explică (pentru Sperman):

Multumesc! :* Uite textul:Tocmai eu primit cateva pliante si ghidul catorva regiuni.Ei vor vedea peisaje minunate si castele de pe Loara. Daca as merge in Franta, m-as opri mai intai la Paris, despre care stiu multe lucruri din carti.Francezii pe care ii cunosc mi s-au parut foarte comunicativi. pe.s-altadata daca vreau sa te contactez ca sa ma ajuti cum fac? Ca poate tu nu esti intrat pe TPU mereu. Daca vrei poti sa-mi lasi idu tau la privat.Te rog. :*:*:*

| Girldxx a răspuns:

Propozitia s-ar traduce asa: Mes amis vont se préparer pour le voyage en France.
Tin minte ca la "in curs de"se folosea verbul"être"thinking

| vlad1000 a răspuns:

Mes amis vont se preparer pour voyaje en France