| WestSid3 a întrebat:

Cum se traduce cuvantul "homie" in limba romana? happy

Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Cred ca se refera la `protejatul meu`, sau `apropiatul meu`, `o persoana ce se asociaza cu mine`. Este intalnit in engleza britanica(cel putin).happy

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Tovaras, amic, frate, prietene.

nony
| nony a răspuns:

Tovaras, amic... face parte din argoul limbii engleze.Il folosesc in special cei de culoare.

| valy a răspuns:

De al casei...sa coleg de camera...sau se mai poate referi la coleg de camera depinde in ce context este puswinking

| madalinutza a răspuns:

Intra pe google scrie google translate si iti traduci acolohappy:*

| cristiancristir a răspuns:

De-al casei.

| Anonim_5535 a răspuns:

Homie e la negri americani. ei se saluta "eu homie" in romana e cum ai zice
"sal frate"
Asta stiu eu! big grin

| mariobros a răspuns:

Sau `frate de sange`.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corespondent exact nu are, fiind cuvant din argou. E ceva gen tovarase, amice, co**e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tovaras/prieten http://www.urbandictionary.com/define.php?term=homie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieten, aminc, tovaras(frate in cazul negrilor)