| anonim_4396 a întrebat:

Cunoaste cineva in tara locuri unde se gasesc lanuri de lavanda? sau daca nu exista asa ceva in romania, unde pot vedea aceste lanuri aproape de noi, de tara noastra?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cred ca avem noi clima potrivita pentru asa ceva. Stiu ca sunt in sudul Frantei, in regiunea Provence. Daca vrei, am un PPS cu niste lanuri de lavanda din Provence.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@adolf: Sa stii ca am trecut de multe ori pe la Fundulea, dar n-am vazut nimic sa semene a lavanda. Si, ca n-am vazut n-ar fi un capat de tara, dar ar fi trebuit sa simt mirosul, ca pe ala e imposibil sa-l ratezi. Probabil au renuntat la cultivarea lavandei si au dat-o pe soia la greu.

| Dootzy a răspuns:

Eu am cautat pe net si din fericire am gasit un site unde poti: cumpara (un lan), inchiria (un lan) sau poti avea grija de un lan; te poti angaja la locul unde este lanul si va trebui sa gasesti ajutoare; avioane pline cu apa care sa ude lavanda sau avioane pline cu diferite solutii impotriva gandacilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am cautat pe net si din fericire am gasit un site unde poti: cumpara (un lan),inchiria (un lan) sau poti avea grija de un lan;te poti angaja la locul unde este lanul si va trebui sa gasesti ajutoare;avioane pline cu apa care sa ude lavanda sau avioane pline cu diferite solutii impotriva gandacilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avem clima perfecta pentru asa ceva. Daca vrei sa vezi niste lanuri, te duci in zona Fundulea. Acolo am vazut, dar mai sint si in alte zone din tara.
" în România, lavanda s-a introdus recent în cultură (1950) şi a luat amploare după 1970. "
http://www.scritube.com/......184615.php
Posibil la la Fundulea, cultura sa fie a statiunii de cercetare!( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur este. Mergi pe autostrada A2 si la Fundulea iesi de ea si te duci pe drumul vechi DN 3. Cimpul este pe dreapta intre Fundulea si Tamadaul Mare... undeva in zona aceea. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La targul ocna exista lanuri de lavanda