| Mirel4412 a întrebat:

Daca ai avea 1 milion de euro sa traiesti toata viata numai cu ei, te-ai descurca? Sau 500.000 euro. Daca stau sa ma gandesc, probabil eu nu as face banii astia niciodata, dar daca i-as avea m-ar tenta sa cumpar lucruri scumpe, si in 4-5 ani cred ca i-as termina pe toti.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dintr un milion de euro as achiziționa vreo 5-6 apartamente. În unul as locui, restul al chirie. 5 apartamente cu chiria medie de 500 euro ar iesi un venit de 2500 euro constant care se raportează si la inflatie. Deci da as putea sa traiesc. Nu in lux dar decent. Sau poate asa investinin vreo 3 apartamente in alta tara și poate as scoate chiria la vreo 4000 euro.

| StrongHeart a răspuns:

Ascultam melodia asta chiar acum,jay z-story of o.j,e despre cum sa nu-ti bati joc de bani cand ii ai,cum sa investesti in imobiliare in loc sa arunci banii in cluburi.
Foarte multi oameni,inclusiv eu,orice ar zice acum ca ar face cu ei, cand s-ar vedea cu atatia bani in mana, nu ar sti ce sa faca.
Ar cheltui banii pe bautura, femei, haine scumpe, etc.
Imediat se duc banii, chiar si 1 milion, in cativa ani maxim ii spargi daca nu ai mentalitatea de antreprenor.
Degeaba spui acum cand esti sarac lipit si mananci cartofi prajiti si parizer ca i-ai investi in afaceri, cand te vezi cu 1 milion de euro, vezi altfel viata.
Eu daca ar fi sa ajung in viata asta la suma asta, vreau sa ajung pe propriile forte, nu sa castig prin minune.Castigand banii astia cinstit,as tine de ei ca de ochii din cap,as incerc sa ii folosesc cu scop,nu sa-i arunc,acum recunosc ca nu as face asta,dar daca,stiu eu,as face banii astia prin munca cinstita cumva,as vrea sa-i investesc pentru ca pentru asta sunt banii,ca sa circule,nu trebuie sa-i tii sub saltea ca se devalorizeaza.
As cumpara aur, actiuni, stockuri, proprietati, as investi in afaceri si de ce nu, as ajuta si oamenii cu nevoi.
Cred ca poti sa ajungi si la banii astia cinstit, dar iti trebuie o disciplina de aur sa stii cum sa-i faci si sa stii ce sa faci cu ei dupa ce ii castigi.

| Mirel4412 explică (pentru StrongHeart):

E ca si cum zici ca pastrezi bani pentru ceva la tine acasa si nu-i duci la banca, ca te abtii sa-i pastrezilaughing
Sau daca as primii astia un milion in "rate* ar fi mult mai bine decat sa i am pe toti deodata

| NotNamed a răspuns:

Daca provocarea consta doar in consumul lor fara a face rost de bani din alta sursa sau fara a putea sa ii multiplic, clar nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cât de economă sunt, răspunsul categoric e "Da".

| tzionut a răspuns:

Daca chalenge-ul e sa traiesti cu 500000 de euro fara sa faci nimic. Eu zic ca e chiar foarte realizabil.
Presupunem ca ai 20 de ani cand ai castigat acesti bani (loto).
Ai o disciplina de fier, nu vrei relatii, nu vrei sotie, nu vrei copiii, si mori exact cand implinesti 70 de ani.
50 ani x 365 de zile = 18250 de zile
500000 euro / 18250 zile = 27.39 euro/zi
37.39 euro/zi x 30 de zile = 822 euro / luna
Arhisuficient pentru o persoana care nu face nimic.
Salariul minim pe economie pentru o persoana este de 198 euro/ luna
Salariul mediu este de 487 euro/ luna
Deci daca nu investesti, nu cheltui prosteste pe toate nimicurile, banii iti ajung toata viata sa duci un trai peste medie.

| tzionut a răspuns (pentru tzionut):

Erata: Am tastat 37.39 in loc de 27.39. calcul insa este bun...