| Riureanu_Alexandru_1996 a întrebat:

Daca gasesc o comoara intr-o anumita tara este vreo lege care interzice sa mi-o asum?
O pot lua acasa?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu gaseste-o, că te ajutăm noi să o aduci acasă.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de tara. Sunt locuri unde te obliga sa o predai pentru a fi evaluata si doar daca nu vrea sa o cumpere un muzeu sau alta institutie ai dreptul sa o pastrezi. Evident ca este o piata neagra dar aici deja vorbim de alte drumurilaughing

| Wr3nch a răspuns:

In America daca e pe teren privat de obicei ii revine proprietarului. Daca e teren detinut de stat apartine statului local.

| Riureanu_Alexandru_1996 explică (pentru Wr3nch):

Pai daca este de exemplu in munti
Si eu imi risc viata sa o descoper
Cu ce ma aleg

| powerslidelambo a răspuns:

Nu cred, mai ales daca e ceva istoric