| StevenMetalhead a întrebat:

Dacă poate cineva să-mi dea vreun sfat, căci sunt disperat. După ce am revenit de la practică acasă am început să fiu de-a dreptul leneș. În fiecare dimineață mă trezesc cu un sentiment neplăcut de parcă nu vreau să fac nimic. Apoi mănânc foarte mult până mă satur complet și mă așez să mă joc sau să privesc vreun film.
Am universitate după amiază, dar până atunci vreau să fac ceva util, să mă dezvolt, etc, dar nu știu cum să-mi controlez acțiunile. Vreun sfat ceva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| gothicbat a răspuns:

Dea*

Din ce spui tu, pare că ești stresat. Ai trecut printr-o perioadă stresantă în ultimul timp sau s-a întâmplat ceva neplăcut în viața ta?
Poți face activități care să te ajute. Ieși la alergat dimineața, de ex. Mănâncă regulat - nu exagerat și hidratează-te suficient.
Citește, joacă-te jocuri care să-ți antreneze mintea, jocuri de logică, socializează etc.
Dacă nici astea nu te ajută, consultă un medic să nu fie ceva mai grav.
Baftăhappy

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu-ti gasesti alta ocupatie, fa cumparaturi pentru familie, rude, prieteni, vecini.
Faci bine si altora, dar si tie prin miscare si iti ocupi timpul cu folos.

| Ştefania1989 a răspuns:

Starile de genul acesta le are orisicine. Nu esti lenes doar ca iti trebuie un stimulator adica niste prieteni nebunj sa te scoata din casa o eventuala partenera un job, o iesire la sala cu amicii si tot asa. Viata o sa ti se para altfel

| June20 a răspuns:

Si eu am stari ca acestea. Ma trezesc dimineata si la ORICE m-as gandi parca vad viata in gri efectiv. Starea se mai diminueaza pe parcursul zilei cand merg la munca/ facultate. Ai nevoie de o motivatie, incepe sa faci sport, sa te uiti la clupuri motivationale (care vor avea efect doar pe moment) si din una in alta sa incepi sa iti faci o viata activa. Iesi cat de multi poti, fa-ti prieteni/ iubita si profita de varsta pe care o ai. Lasa jocurile ca astea te fac sa fii un om introvertit, iesi din zona de confort