| crisbebe a întrebat:

Dati-mi si mie exemple de subtantive adjective si adverbe derivate cu afixe(adica si cu sufixe si prefixe)
funda(din curiozitate nu tema)

2 răspunsuri:
| Seby80 a răspuns:

Fa-ti singura temele, ca la scoala sigur esti bara la cat de bine stii, puneti bostanul in functiune...

| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Daca ar fi din curiozitate, nu ai punea in perioada asta, deoarece la clasele 5-8 in prima jumatate a lunii octombrie, in programa sunt trecute mijloacele interne de imbogatire a vocabularului (derivarea, compunerea, conversiunea)