| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile ma chinui sa fac un program de schimb valutar(in Visual Basic) care poate sa faca convert in "ambele directii" (Exemplu: Lei - Euro si Euro - Lei) dar nu am gasit nimic pe tot internetul si trebuie sa il termin urgent, cineva care stie cum s-ar face?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In prima faza trebuie sa introduci cursurile de schimb valutar, care se face pe o pagina de initiala, la pornirea programului. Valorile cursului de schimb, pentru fiecare valuta, le introduci intr-o tabela in care prima coloana este convertirea ceruta (euro-lei, lei euro, USD-lei, lei-USD, etc., iar in a doua coloana se va introduce valoarea numerica. Poti realiza introducerea a doar unui sens (euro-lei), iar valoarea inversa se va calcula automat (1/x) de program.
Pe pagina de utilizare, schimbul dorit:
- se va alege din valorile primei coloane,
- se va introduce suma de convertit
- la apasarea butonului "converteste" sau la apasarea tastei Enter se va calcula si se va afisa rezultatul convertirii.
In josul paginii vor aparea butoanele pentru faza urmatoare:
- calcul nou
- introducere curs valutar nou (salt la pagina de introducere)
- iesire din program

Succes! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adică nu poți face o înmulțire?

| Bizon95 a răspuns:

Stii visual basic?
daca nu, atunci invata aia mai intai
daca da atunci, cum a intrebat si suntserios... nu poti face o inmultire?!?

| PalcauBogdan a răspuns (pentru Bizon95):

Nu, nu stiu Visual Basic am inceput sa il invat de aceea am si intrebat.

| Bizon95 a răspuns (pentru PalcauBogdan):

Inteleg, atunci cauta tutoriale ca sa inveti baza (pe Youtube cauta) dupa care apucate de proiecte (ideea e buna, inveti mult mai bine facand un proiect, dar daca nu stii baza e pur si simplu masochism pentru ca trebuie sa inventezi roata la fiecare linie de cod)