| Alexandrup a întrebat:

De ce a fost Lucifer pedepsit de catre Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vroia sa-i ia locul si sa-si faca de cap dar nu a reusit si l-a trimis in asa zisul iad.

| Esperança a răspuns:

- Lupta pentru egalitate cu Dumnezeu
- Mandrie
- Pofte pacatoase
- Razvratire

| euoarecare a răspuns:

Pai Lucifer este un inger cazut din cer.lucifer este si satana. daca ai timp un search pe wikipedia e mai miult decat ceri.laughing Inceputul raului in lume

Aparitia duhurilor rele se datoreaza despartirii libere de Dumnezeu a unora dintre ingeri din mandrie, dorind sa aiba fericirea in ei si prin ei si nu prin relatia cu Dumnezeu.

Acest lucru il arata sfantul Vasile cel Mare descriind caderea satanei, in opozitie cu persistenta lui Mihail in comuniune cu Dumnezeu : "De unde este rau omul? Din propria lui libertate. De unde este rau diavolul? Din aceeasi cauza, avand si el viata libera si prin libertatea lui avand putinta sa ramana langa Dumnezeu sau sa se instraineze de El.

Mihail era inger si a ramas langa Dumnezeu pentru vecie. Satana era inger si a cazut din treapa lui. Pe acela vointa libera l-a pazit in cele de sus; pe acesta libertatea alegerii l-a alungat. Pe acela l-a salvat nesaturarea de iubirea lui Dumnezeu, pe acesta l-a facut lepadat departarea de Dumnezeu.

Acesta este raul: instrainarea de Dumnezeu. O mica intoarcere a ochiului ne face sa fim cu soarele sau cu umbra trupului nostru. (daca sunt greseli scuze, am luat o bucatica dintr-un articol)

| miculguraliv a răspuns:

Pentru ca a vrut sa fie mai presus decat el(decat Dumnezeu)si nu a suportat ca Dumnezeu era iubit de catre ingeri. A vrut sa ocupe scaunul Domnului(a vrut sa fie insusi DUMNEZEU).

| andreiboss2000 a răspuns:

Pentru ca sub forma de sarpe a convins-o pe Eva sa-i de-a lui Adam sa manance din copacul din care Dumnezeu ii spuse sa nu manance.
Funda!

| Alexandrup explică (pentru andreiboss2000):

Si eu i-am zis mmamei sa ii dea otrava bunicii si asa a facut si inca nu sunt in iad

| yoda a răspuns:

A vrut sa il detroneze pe dumnezeu si s-
a ales cu iadul