| Loveyourself a întrebat:

De ce al noualea cer? de ce nu al optulea sau al zecelea?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza ca asa s-a inventat vorba.

| anad a răspuns:

Expresia e bazata pe credinta celor vechi, ca cerul ar fi alcatuit din mai multe bolte. Dante isi imagineaza cerul ca fiind alcatuit din noua sfere concentrice de cristal care se rotesc in jurul pamantului. In Divina Comedie calatoreste prin cele opt sfere si in a noua vede doar lumina si, inconjurat de heruvimi, serafimi, nenumarati ingeri si arhangheli, Dumnezeu guverneaza lumea.

| daηă a răspuns:

Bună întrebare laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

I-a fost lene arhitectului sa faca si a zecea scara.

| raluk27 a răspuns:

E o expresie provenita dintr-o chestie religioasa, cum ca ingerii ar fi impartiti in 9 cete, fiecare pe cate o treapta sau, ma rog un cer). Cea mai inalta e a 9-a, formata din haruvimi si serafimi. Cred ca de aici vine si expresia. Daca cineva are studii teologice, poate da mai multe detalii.

| Different69 a răspuns:

E o expresie happy " Ma simt ca in al 9-lea cer" adica ma simt bine.

| Danyela24 a răspuns:

Ma gandesc la chestia ca pisicile au noua vieti. Poate de aici happy

| Danyela24 a răspuns:

Pobabil e ceva legat de chestia ca pisicile au noua vieti.