| adriana_butuc a întrebat:

De ce au oamenii o reticenta cand e vorba de mancat caini sau pisici, dar n-au nicio problema cu porcul, vaca, puiul sau oaia?!

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

in Romania nu exista adaposturi speciale unde sa se creasca pisici si caini special hraniti pentru a putea fi mancati.Cainii care se mananca in China nu sunt caini de pe strada sau crescuti la casa omului si sunt special crescuti pentru a putea fi mancati. Si aceasta problema mai tine si de obisnuinta fiecaruia. Daca eram invatati sa mancam pisici si caini o faceam dar daca nu suntem mancam celelalte animale.

6 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Pentru ca asa au fost educati de mici, ca unele animale pot fi mancate altele nu. Sunt tari (china, japonia, italia in care animalele despre care spui sunt chiar delicatese. Bleahhhh...

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca noi suntem obisnuiti sa crestem cainii si pisicile ca pe niste animale de companie pe care le tinem in casa... eu una nu as putea sa mananc carne de pisica sau caine... pentru ca ma gandesc ca am si eu unul acasa... daca am trai in china sau in japonia... poate ni s-ar parea normal... dar tinand cont ca suntem in romania... iar aici este traditionala mancarea de porc si gaini si alte animale... nu ni se pare normal... acum fiecare cu preferintele lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pentru ca asa am fost invatati sa gandim. si ne-am format o reticenta muta la lucrurile neobisnuite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leaga un om la ochi, pune-i un carlig de rufe la nas sa nu poata simti mirosul, sau orice alta metoda care sa ii impiedice mirosul, da-i o bucata de carne de vita, o bucata de porc si intreaba-l care e de vita si care e de porc, si daca greseste, inseamna ca poate manca fara probleme si carne de caine sau de orice altceva.

| ionel_adelin a răspuns:

Nu toti oamenii au aceasta reticenta despre care vorbesti tu, sa stii, e vorba despre o chestiune culturala. N-ai sa vezi romani mancand pisici, la fel cum n-ai sa vezi indieni mancand carne de vaca si la fel de bine ai sa vezi chinezi mancand caini si pisici! Majoritatea culturilor percep cainii si pisicile ca animale de companie si a le manca e ca si cum ti-ai manca prietenii!

| paula_ionescu a răspuns:

Din punctul asta de vedere, vegetarienii (mai ales veganii!) sunt cei mai corecti: nu fac discriminari si se abtin de la a manca orice animal. In rest, oamenii manance ceea ce au fost invatati ca e "normal" sa manance, normalitatea asta fiind o notiune care variaza de la cultura la cultura.