| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

De ce somnul este atât de vital pentru supraviețuirea oamenilor? Adică care este motivul pentru care am muri fără somn pe o perioada mai lunga de timp?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In timpul somnului, "senzorii" corpului sunt puse pe standby, iar creierul poate sa se ocupe din plin de intretinerea corpului.
Orice masinarie (inclusiv corpul uman), in lipsa de intretinere regulata si potrivita se strica mult mai rapid decat intretinut cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul științific se găsește în orice carte de Anatomia și fiziologia omului; cu condiția să o citești.

| oz_1736 a răspuns:

Citeste pe net despre experimentul rusesc de privarea de somn. http://www.romaniatv.net/......44236.html

| alex15ccc a răspuns:

Nu exista o explicatie clara, citeste pe un site de specialitate, sunt doar ipoteze si teorii, nimic concret. sunt foarte multe lucruri inca nestiute si invaluite in mister in medicina si biologie, poate vei avea raspunsul in 20-40 de ani.

| Ady117 a răspuns:

Nu știu să-ți răspund la întrebare, dar îți spun că există un om care nu poate dormi și se simte și noaptea cum se simte și ziua.
Nu a mai dormit de ceva ani...

| AndreeaMonica25 a răspuns:

In timpul somnului toate țesuturile se regenerează.