| alexfab33 a întrebat:

De ce spun totii ca avem o tara frumoasa? Ce avem atat de frumos aici care ne deozebeste de alte tari? Si de ce Romania e o tara atat de putin vizitata?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce nu e frumoasa?
Avem delta, ce tara europeana mai are o asemenea delta?
Avem si munti si mari.
Transfagarasanul e unul dintre cele mai frumoase drumuri din Europa (si baietii aia de la TopGear au zis asa).

Ai vizitat vreodata Sighisoara cel mai bine conservat oras medieval din Europa?

Ai vizitat vreodata bisericile si satele din Transilvania? Conacele din Covasna?

Pesterile din Apuseni?

| blAster85 a răspuns:

E o tara foarte frumoasa si bogata in minereuri naturale cupru aur carbune etc etc, dar romanu vinde tot pe nimic, turismul in Romania inca nu e asa apreciat de aceea nu e foarte vizitata Romania dar si faimei care o avem in europa.eu stau in Spania, am intalnit cativa spanioli care au avut ocazia de a merge in ro, au ramas uimiti de frumusete oameni etc etc, ei stiind ca e o tara de cacao datorita romanilor vechi"a se traduce tzigan"

| Tinna666 a răspuns:

Romania e printre putinele tari care are pe terotoriul sau toate formele de relief(campii,podisuri,dealuri,depresiuni,munti).pe langa asta avem si un fluviu care o strabate si avem si granita la mare. daca ai avea timp si un buget cat de cat si ai incepe sa strabati tara si sa o vizitezi in amanunt,nu superficioal,doar prin orasele mari,care sunt si ele frumoase, si ai vedea ce cascade spectaculoase avem, ce peisaje la munte, ce litoral avem nu te-ai mai intreba de ce e asa frumoasa tara noastra.
Din pacate este prea putin vizitata deoarece desi avem avantajele unei tari superbe, se investeste prea mutin pe partea de turism.adica gandeste-te, te duci la munte, sau oriunde altundeva s vizitezi, normal ca vrei sa ai si unde sa dormi si ce sa mananci si eventual si un ghid care sa te indrume si sa iti arate locuri pe care singur nu le-ai gasi.

| Tinna666 a răspuns:

Si am uitat sa spun legat de turism, este nevoie si de publicitate pentru a putea fi vizitata.nu poti vizita ceva despre care nu sti ca exista.alte tari, daca au vazut ce au ceva ce poate atrage turisti, de la un animal specific zonei pana la o cladire, au facut atata publicitate pana au convins oamenii ca acel obiectiv merita vazut.

| Catabtr23 a răspuns:

De ce? Nu e frumoasa? Avem atatea peisaje, Transfagarasan, Cheile Bicazului si multe alte lucruri superbe.

Putin vizitata? Se poate datora reputatiei proaste pe care o avem in Europa. Stii la ce ma refer.