| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt tigarile slims destinate femeilor?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Primul brand de tigari Slims a fost Virginia Slims, apartinand producatorului Philip Morris. Virginia Slims au fost lansate pe piata in 1968 si au fost pozitionate ca un produs exclusivist pentru femei: "tinere, active, moderne si cu cariera".
In 1978 s-au lansat Virginia Slims Lights, iar in 1985 au aparut pe piata americana Virginia Slims Luxury Light (aveau 120 mm lungime).
Inceputul anului 1987 vine cu varianta Ultra Light 100's, pentru ca la trei ani diferenta sa fie oferite publicului larg Ultra Light SuperSlim 100's.
Publicitatea asociata - sponsorizarea turneelor de tenis feminin, editarea de produse cu target feminin - agende, jurnale, calendare -, toate au ajutat atunci la crearea unei culturi Slims, o cultura ce a constituit supapa produsului in sine, o cultura sintetizata in prezent in fiecare tigareta.
"Daca esti independenta, subtire, ambitioasa, stilata, ai gust si sex appeal, atunci acestea sunt produsele ideale pentru tine", cam asa sunau primele reclame la tigarile Slims din anii '60. Datorita lor si intregului fenomen declansat ulterior, rata fumatoarelor cu varsta intre 15-18 ani a crescut in Statele Unite cu aproape 3%.
Parerea mea e ca desi nu fumeaza doar femeile tigari slims, ele au fost create pentru femei odata cu un val de "emancipare" feminina.

7 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Unde scrie? Eu am vazut si barbati fumand!
Poate pentru ca sunt mai slabe...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu sunt... Probabil cineva a asociat faptul ca sunt subtiri cu femeile... Dar nu sunt pentru femei... Inca nu am vazut pe nici un pachet de tigari sa scrie "for women" sau "for man"... Cu toate ca ar fi amuzant...

pupimik
| pupimik a răspuns:

De multe ori slims-urile sunt mai tari decat tigarile normale. Se spune ca sunt pentru femei deoarece sunt mai finute si arata mai bine intre niste degete subtiri decat intre niste degete de barbati.Desi multa lume zice ca "slimsurile nu sunt tigrai, sunt paie" sunt o gramada de barbati care fumeaza.Fiecare e cu gusturile lui.

assiris
| assiris a răspuns:

Aiurea, trebuia sa gaseasca producatorul o chichita cu care sa ademeneasca femeile la a se crede bagate in seama si evident a le face consumatoare (avem si noi "tamâia noastra!). In realitate sunt la fel de nocive si daunatoare ca si celelalte.
Fumati dragii si dragele mele, in acest fel nu veti ajunge sa imbatriniti niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece slims de obicei sun t lungi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic.pentru ca sunt mai finutze.si pentru ca la o femeie asta conteazabatting eyelashes

| adrian88 a răspuns:

Sunt mai slabe, subtiri finutze si sa facut asemanarea cu o femeie si probabil de asta "se spune" ca sunt tigari pentru femei, da nu sunt