| TєηιѕιAℓвι a întrebat:

De ce toata lumea zice ca gramatica limbii engleze este usoara? Mie mi se pare foarte grea gramatica. Mai am o intrebare. Incepand cu anul viitor va trebui sa fac lb. franceza, dar problema este ca urasc limba si accentul happy. Ce-ar trebui sa fac ca sa imi placa? Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gramatica limbii engleze este foarte usoara, deoarece nu are extrem de multe conjugari(si nu numai), fiind destul de flexibila.Comparativ cu engleza, limba romana, spre exemplu, este foarte grea, fiind mult mai complexa.Desi noua, romanilor, nu ni se pare(evident), la o analiza atenta putem confirma si noi ceea ce confirma strainii.La fel si franceza.
Cat despre a doua intrebare,nu poti sa-ti impui sa-ti placa ceva,dar un lucru de care trebuie sa tii cont este sa nu pornesti de acum cu ideea "Nu-mi place, e o limba nasoala, cu un accent aiurea.". Asta nu te va ajuta sa o inveti, din contra, iti va lua din impuls si din determinare.Mai mult, daca vei avea un profesor bun, s-ar putea chiar sa-ti placa foarte mult aceasta limba si sa o inveti foarte usor, desi limba nu e usoara, in ciuda faptului ca se aseamana putin cu romana.Totul este vrei si sa nu pornesti din prima cu stangul, crezand ca nu-ti place, cu toate ca nu ai decat o idee vaga cu privire la aceasta limba.Numai bine.

3 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Gramatica limbii engleze este foarte usoara. Spun si sustin afirmatia prin comparatie directa cu germana si cu franceza.

| M25M a răspuns:

Gramatica limbii engleze este foarte usoara. Spun si sustin afirmatia prin comparatie directa cu germana si cu franceza.

| Leonard97 a răspuns:

Sa fii atenta la ore si daca nu intelegi ceva intrebi. ( in + franceza este limba iubiriiwinking )