| InAnotherLife a întrebat:

De curând, o cunoștință din Anglia mi-a trimis pe mail un set de imagini făcute sub clar de lună. Ideea este că, nu pot înțelege de ce pare mult mai mare? Mai exact, de ce în unele zone ale lumii pare absolut gigantica? Este doar o iluzie sau depinde de cat de aproape ești se ea?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai o fi facut pozele cand luna este gigantica, atunci cand se afla cel mai aproape de Pamant si trebuie sa o urmaresti nu cand e sus de tot ci cumva la este sau vest, paraca asa am citit, atunci se vede asa cum spui tu. Poate conteaza si unghiul, deci unde anume esti si cu ce faci acea poza, lentila mare sau cu telefonu.Deci nu e nici o iluzie asa se vede si cu ochiul liber.Si tu de ce nu arati aici pozele sa le vedem si noi?laughing

| iAMVi a răspuns:

Depinde si cu ce camera faci poza, cu ce lentila, etc.