| Alberto_8291 a întrebat:

De unde pot lua cremene?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cremene sau silex, varietate de rocă sedimentară silicioasă, alcătuită din calcedonie, opal și cuarț microcristalin sau criptocristalin, (un subtip de silicolit, care are proprietatea să producă scântei atunci când este lovită cu obiecte de oțel sau de altă piatră de cremene. Cremenea este de obicei de o culoare gri-închisă, albastră, neagră, sau maro și prezintă de obicei o suprafață sticloasă. Cremenea se poate lua din orice zona stancoasa si mai ales din zonele care au fost anterior vulcanice. Nu este transparenta cum spune cineva.

3 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Cel mai des sunt gasite pe marginea unui paraias sau rau. Sunt alb-transparente, si daca le speli si le lasi sa se usuce, fac scanteie cand le lovesti una de alta.
Succeswinking

| alexbordei93 a răspuns:

Depinde de ce tip insa daca te duci la un supermarket gasesti clar. Stima.