| AndreeaG a întrebat:

De Ziua Pamantului am de facut un proiect pentru la scoala... S-a tras la sort, iar grupa in care sunt eu are de realizat:"Curiozitati despre Terra"... Aveti idei?[sau site-uri]. Multumesc si o seara buna!kiss

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Statuile din Insula Paştelui, desenele uriaşe din Deşertul Nazca, piramidele egiptene, Triunghiul Bermudelor, Stonehenge.

| madalynaaa a răspuns:

* Stiati ca...
* Cel mai adanc lac de pe Pamant este Lacul Baikal, din Siberia? Acesta are mai bine de 1, 7 Km adancime iar apa de aici reprezinta aproximativ 20% din apa "dulce" aflata in stare lichida de pe Pamant.
* Cea mai mare viteza atinsa de vant pe Terra a fost de 513 Km/h? Acest lucru s-a intamplat in Oklahoma, in timpul unei tornade in Mai, 1999.
* Cel mai adanc loc de pe Pamant (aproape 11 Km) se gaseste in apropiere de Insulele Mariane, in Oceanul Pacific?
* Desertul la nivel global ocupa aproape o treime din suprafata de uscat a planetei?
* Aproape 97% din apa de pe Pamant se gaseste in oceane? Totodata, mai bine de 70% din apa "dulce" se gaseste in calotele glaciare din Antarctica si Groenlanda.
* Locul cu cele mai multe precipitatii de pe Pamant este Lloro, in Columbia? Precipitatiile ating aici valoarea medie de 13. 000 mm anual.
* Cel mai secetos loc de pe Pamant este Arica, in Chile? Precipitatiile ating aici 0, 76 mm anual. In acest ritm, ar trebui un secol pentru a umple o ceasca de cafe.
* Cel mai lung fluviu de pe Pamant este Nilul, ce atinge o lungime de 6. 695 Km?
* Cea mai joasa portiune de uscat de pe Pamant este tarmul Marii Moarte, care se gaseste la 400 de metri sub nivelul de referinta.
* Cele mai multe victime in urma unui cutremur s-au inregistrat in anul 1557 in China, numarul de victime depasind 800. 000? In 1976, tot in China, s-au inregistrat peste 260. 000 in urma altui puternic cutremur.
* Cel mai mare vulcan de pe Terra este Mauna Loa, din Hawaii. Acesta atinge 15, 2 Km de la baza (care este sub nivelul marii) pana la varf?
* Peste aproximativ 15 milioane de ani, Los Angeles va deveni o suburbie a orasului San Francisco?
* Cea mai inalta cascada din lume este Angel, in Venezuela, atingand o inaltime de 979 metri?
* In fiecare an cad pe suprafata terestra in jur de 1000 de tone de praf cosmic?
* Particulele de praf ridicate de vant in Africa pot ajunge pana in Statele Unite? La fel si praful din China...
* In fiecare secunda, pamantul este lovit de peste 100 de fulgere? Numarul de fulgere ce au loc in atmosfera este insa mult mai mare.
* Cea mai joasa temperatura inregistrata vreodata pe glob este de -89 grade C. Aceasta s-a intamplat in data de 21 Iulie 1983, la Vostok in Antarctica?
* Cu toate ca in cea mai mare parte a timpului, cea mai mare temperatura de pe glob se inregistreaza in Death Valley in California, recordul il detine regiunea El Azizia din Libia, cu o temperatura de 57. 8 grade C? Aceasta temperatura a fost inregistrata in data de 13 Septembrie 1922.
* In urma exploziilor solare sunt expulzate in spatiu particule puternic incarcate energetic. Cand acestea intersecteaza orbita Pamantului si interactioneaza cu gazele atmosferice se formeaza aurorele Boreale sau Australe.
* Orbita de 248 de ani a planetei Pluto se intersecteaza cu cea a planetei Neptun si, din 1979 pana in 1999, Pluto a fost a opta planeta da la soare.
prin ultimile am gasit ceva interesant

| madalynaaa a răspuns:

Nu uita de funtitza tongue rs meu e cel de sus

soothe
| soothe a răspuns:

Http://www.airliners.net/aviation-forums/non_aviation/read.main/1752513/
este doar un exemplu; sa stii insa ca daca vei cauta tu insuti pe google efortul iti va firaspaltait; mie nu mi se pare corect ca sa ii pui pe altii sa lucreze pentru tine
este ok sa iti psun ceva care nu gasesti altundeva, dar asa...