| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Din ce cauza în buletin unele cifre sunt trecute cu culoarea roșie iar altele cu culoarea albastra ( cifrele din CNP!)

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o smecherie pentru aia care te au in baza de date sa te gaseasca mai usor cand baga cnp in pc

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prima cifra este sexul. Urmatoarele 6 cifre sunt anul, luna si ziua nasterii. Apoi sunt doua cifre reprezaentand judetul (Bihor=05). Urmatoarele 3 sunt numarul de ordine al Cartii de Identitate (nu se mai fac Buletine din 2002!). Ultima cifra este cifra de control – se află în relaţie cu toate celelalte 12 cifre ale C.N.P.-ului. Cifra de control este calculată după cum urmează: fiecare cifră din C.N.P. este înmulțită cu cifra de pe aceeași poziție din numărul 279146358279; rezultatele sunt însumate, iar rezultatul final este împărțit cu rest la 11. Dacă restul este 10, atunci cifra de control este 1, altfel cifra de control este egală cu restul. Cele 6 albastre sunt asa pentru a fi mai usor deosebite.

| Celcestietot a răspuns:

Sunt semne distinctive.

| Crackman a răspuns:

Pai cele rosii sunt numerele tale duoa care te indetifici
Restul este numarul pe care a ramas seria de buletine

| NunuNini a răspuns (pentru Crackman):

Ce inseamna "numarul pe care a ramas seria de buletine"?

| NunuNini a răspuns:

Cele cu albastru sunt data de nastere. Probabil pentru a fi mai usor observate de oficialii care le folosesc.