| anonim_4396 a întrebat:

Doar eu ii detest din tot sufletul pe vecini? Deci... Uneori imi vine sa imi dau cu un bat in cap cand vecinii mei de jos isi dau muzica la maxim, la maxim va spun! In fiecare zi, de cateva luni, aud doar muzica lor data foarte tare, ma deranjeaza. Le-am facut scandal, dar tot nu au incetat, si a fost un scandal de proportii mari... Ce sa fac sa ii suport? Politia nu rezolva nimic niciodata.

14 răspunsuri:
| continutfragil a răspuns:

Legea numarul 61 din 1991 republicată
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora.

Dacă nu se rezolvă problema cu poliția, te duci in instanță și dai în judecata poliția si vecinul care te deranjează.

Informează-te puțin și nu te lăsa călcat în picioare de alții!

| untu a răspuns (pentru continutfragil):

Degeaba,tu nu stii cat costa cu cheltuielile de judecata plus onorariu la avocat, mai dai in judecata politia si vecinii degeaba! In plus justitia nu face decat sa amane de mai multe ori procesele, mai pierzi si timp si bani!

| untu a răspuns (pentru continutfragil):

Incearca sa faci reclamatie la protectia consumatorului si la protectia mediului pentru poluare fonica!

| continutfragil a răspuns (pentru untu):

Da, așa este. dar totuși, cum altfel să i se facă dreptate?!

| Jipa95 a răspuns:

Intra in apartamentul lor cu o ranga, si pune-te si sparge-le sistemul audio, daca zici ca politia nu rezolva nimic. ( glumeam ). De cate ori da muzica la maxim, du-te tu frumusel la politie si fa o reclmatie. Fa asa mereu, pana cand o incepe sa-l usture amenzile.winking

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

Am facut-o, dar nu s-a intamplat nimiiic.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm..atunci ramane de aplicat partea cu ranga! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

laughing Sa stii ca ma gandeam la un moment dat sa dau buzna in casa lor, pentru ca sunt prea insuportabili. O femeie si un copil prea prosti ca sa-si dea seama ca deranjeaza un bloc intreg.

| Bobbye a răspuns (pentru anonim_4396):

Este ilegal sa intri in casa omului. Banuiesc ca orice om stie asta.
Daca zici ca te supara muzica data tare, asta e viata la bloc; fiecare se suporta ca nu au incotro. Si eu ascult muzica nu chiar la maxim dar e ceva acolo... atat timp cat fac asta ziua in amiaza mare si nu la 12 noaptea nu vad problema. In casa/apartament lui fiecare face ce vrea.
Eu asa vad lucrurile.

| AnimatedSignature a răspuns (pentru anonim_4396):

Bate-le-n ţavă rolling on the floor

| untu a răspuns:

Buna seara! Mi-e mi-a venit o idee extraordinara! Daca mai deranjeaza asa cu muzica data la maxim,la amiaza cand va odihniti sau la noapte cand dormiti, sa te duci la panoul electric central aflat la parterul blocului,daca nu e incuiata cu un lacat, le deschizi si cauti dupa schema numarul apartamentului cu pricina, scoti frumusel busonul, scoti siguranta si il pui la loc sau il confisti cu buson cu siguranta cu tot, dar fara sa va vada vreun vecin.Atunci iti va fi liniste toata noapte sau toata dupa-amiaza si dupa aceea,inainte sa iesi din casa,il pui busonul cu siguranta la loc,dar repede si fara sa se vada vreun vecin! Asa ca o sa creada ca a fost o pana de curent! sau procedezi la fel cu busonul fara siguranta, dar ca sa se vada la panoul ca este buson, poate verifica sau nu, in caz daca verifica scotind busonul, dar sa vada ca siguranta e facuta praf sau fisurata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am numai băbăciuni în bloc.
Măcar la tine nu e muzică populară -_-"

| marin81 a răspuns:

Cumpara-ti un sistem mai tare ca al lor si cand fac asta da si tu muzica mai tare ca ei? Daca tot faci asta incearca sa pui muzica care nu o aculta ei(daca asculta manele, baga rock si hip hop, daca asculta rock baga manele, etc)

| cosmii10 a răspuns:

Propun sa iti ei niste casti (cu muzica sau de somn).Cu cele de somn nu o sa mai auzi nimic