| Denisss04 a întrebat:

Doar eu sunt plictisit de stilul de viata romanesc adica te insori/mariti la 20-25 de ani in timpul asta sau dupa faci un copil doi s-apoi muncesti sa faci o casa o termini pe la 30-35 de ani tu te simti implinit si dupa nimic interesant decat o rutina muncind zi de zi acelasi servici la o amarata de fabrica trecand viata pe langa tine ca la batranete sa zici ce scurta-i viataa...eu unul nici nu stiu pe care drum sa-l iau(am 22 de ani) in momentul actual prefer sa las lucrurile "random"decat sa am o viata ca aceea de mai sus, mi se pare mai interesant big grin. Stiu ca nu au toti parte aceeasi viata dar 90% din romani cam atat stiu sa faca.

Voi ce parere aveti?
Cum vedeti o viata interesanta?

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Acum ti se hraneste ideea asta ca a munci e rau, ca trebuie sa te bucuri cat esti tanar, sa calatoresti, sa iti faci credit de nevoi personale, copiii sunt o povara.

Dupa aia ti se zice ca vai nu mai are cine sa ne plateasca pensiile, hai sa ducem ugandezi pentru ca nu sunt suficienti romani care muncesc si nu fac copii. Ugandezilor li se spune ca e ok sa faca 7 copii chiar daca nu pot sa si-i sustina material, pentru ca in Europa vor gasi loc de munca si ajutor de la stat.

O viata interesanta e sa descoperi ce vrei sa faci, sa devii bun la chestia aia. Exista oameni care sunt atrasi de caligrafie, unii atrasi de catarat pe munte.

Noi barbatii avem un mare avantaj. noi putem sa ne asezam la casa noastra cam cand vrem. Femeile au optiunile reduse extrem de mult dupa 30 de ani, pentru ca dupa aia vine menopauza si nu vrea nimeni o femeie care nu poate face copii.

Stilul traditional este cel mai bun. Faci copiii devreme, ii vezi ca cresc, pleaca de-acasa cand ai 40 de ani, totul e brici. Ai inca putere de munca si de viata sa te bucuri de lucruri, si sa se bucure si ei de tine.

Stilul propus de """media""" duce la singuratate, instabilitate, depresie, hedonism, nihilism si in cazurile cele mai rele sinucidere. O sa vezi ca toate chestiile propuse de """media""", adica calatoritul, distractia, creditele, etc presupun ca TU sa dai banii tai ALTORA. Sa fii intr-o permanenta stare de saracie si instabilitate. Sa fii mereu santajabil de angajator cu datul afara, pentru ca nu ai economii si esti mereu datornic.

Dar cine sunt eu sa judec. Poate vreti asta.

| ziptrack a răspuns (pentru Doja):

Adevar graiti domnule Doja. Mi-am permis sa rasfoiesc printre comentariile dv, ca sa constat ca sunteti un om luminat. Scuze, dar pur si simplu nu m-am putut abtine sa nu scriu acest comentariu.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu ma temeam pe la 11-12 ani de asta, asa ca am luat masuri. Adica am cautat un domeniu care sa imi placa si acum ma duc la munca cu placere, cu bucurie, nu simt nici o constrangere, ma duc fiindca vreau si imi place. Munca mea ma ajuta sa castig destul bani incat sa nu ma tem pentru ziua de maine si sa imi pot afce multe placeri, asa ca ma simt libera si in aceasta directie. La capitolul partener de viata am avut noroc: am gasit unul care nu e deloc o povara sau o restrictie, am libertate deplina, fac numai si numai ce imi doresc, il iubesc si ma simt iubita, sunt implinita sufleteste si trupeste alaturi de el, fiecare zi e interesanta si frumoasa. Nu ma plictisesc, nu mai simt prizoniera in rutina, ma simt libera, fericita si implinita.
Asadar da, este normal sa simti aceasta teama. Oamenii puternici vor face ceva ca viata sa nu ajunga in situatia de care se tem. Cei slab, vor lasa totul la voia intamplarii si se vor plange toata viata ca nu au obtinut ce isi doreau, ca in cautarea fericirii si libertatii si-au pierdut viata inutil.

| Adry05 a răspuns:

Sunt de acord cu tine total, ma sperie rutina asta impusa de un loc de munca si familie, o sa incerc sa-mi caut un loc de munca cu-n program care sa-mi lase timp si pentru mine si un partener care sa vrea sa facem si altele decat sa stam in casa la tv seara de seara laughing

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Esti casatorita? ai si copil?

| Denisss04 explică (pentru Adry05):

E o nebunie in Romania sa ai casa, e traditie, mama si tata imi tot zic fa-ti casa cat esti tanar eu nici nu vreau sa aud n-am chef sa muncesc doar pentru o casa 5 ani in timpul asta imi tin mintea focusata doar pe a face casa si dupa mai mult ca sigur voi regreta stiu asta 100% nu-mi place sa o spun deoarece sunt mandru ca-s roman cu toate ca sunt in Anglia mi-e doar de tara mea si pe unde voi merge voi spune ca sunt din Romania, dar natia noastra la ora actuala e inapoiata, noroc ca a avansat tehnologia si pe la noi si vin generatii noi si n-am sa mai aud "ah ce bine era pe vremea lu ceausescu"
chiar daca toti cei cu varsta de 40+ spun ca generatiile care vin ne vor trage si mai in jos eu sunt sigur ca va fi inverswinking

| Adry05 a răspuns (pentru RAY):

Am zis eu asa ceva? Nu si nu

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Atunci ai timp, calatoreste mai mult cu iubi tau

| Adry05 a răspuns (pentru RAY):

Stiu, ma refeream dupa o anumita varsta cum a zis si intrebarea

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Si atunci, viata e scurta, un copil nu trebuie sa fie un obstacol in fata fericiri tale

| RAY a răspuns:

Ce propui sa facem? eu as vrea sa merg mai des in calatori, sa am o viata mai spontana nu una monotana, eu unu nu sunt pro monogamie dar nici pro curvie, dar in usa cum crezi ca e? fetele curvaresc la greu, pe la 30 de ani cauta un beta cu care sa se compromite, omul tanjeste tot mai mult dupa banii si atat,macar in ro familia inca este o normalitate,in vest familia este ceva anormal,curvia este o normalitate acolo, da aiurea, omul numai gandeste, face totul impulsiv, rapid

| Sn4k3 a răspuns:

Exact, nu trebuie sa treci prin viata in spirit de turma. O traiesti asa cum vrei.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Bucuria apare la pensionare, cand dupa 35 de ani de contributie C.A.S. primesti mai putin decat un parlamentar care a avut doar un singur mandat si care a votat legi pentru viata ta de kk/t

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te-ai exprimat total gresit.
N-ai cum sa fii plictisit de o astfel de viata, din moment ce nici n-ai experimentat-o.

Sa trecem peste.

Nu iti impune nimeni sa fii in stilul asta "traditional" romanesc. (culmea ca japonezii sunt cunoscuti in toata lumea pentru monotonia vietii pe care o au)

Daca tu preferi un lucru, foarte bine. Nu inseamna ca toti ceilalti prefera altceva. Imi pare doar ca vrei sa te crezi important ca ai o altfel de gandire, ceea ce nu-i neaparat bine.

| Dalmore a răspuns:

Macar de ar fi asa simplu si ai ajunge sa te simti implinit la 35 de ani - dar nu toti reusesc sa-si faca o casa pana la varsta aia, unii nici macar o relatie, nu mai zic de copii, oamenii se mai si despart etc.

| Denisss04 explică (pentru Dalmore):

Destui oameni la 30-35 de ani dupa ce aveau 1 copil doi si o casa parca ziceai ca au reusit imposibilul si dupa 5 ani intrau in depresii si familiile se duceau naiba...si asa mai departe eu chiar nu vreau o asa viata sunt genul de om care nu imi place sa simt "greutati pe spatele meu" imi place sa am libertate

| Dalmore a răspuns (pentru Denisss04):

Ai zis ca ai 22 de ani, ce ai facut pana acum?

Pentru mine sa fiu libera inseamna sa fiu independenta. Si pentru asta a trebuit sa accept un job de 8 ore pe zi, monoton, pana cand termin o scoala si pot spera la mai mult. Uneori trebuie sa mai faci si lucruri care nu iti plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa zici ca esti somer?
Mi se pare foarte aiurea sa ai 22 de ani si sa nu stii ce vrei sa faci in viata. La 18 e una, abia ai iesit din scoala, habar nu ai cate job-uri exista si asa mai departe. Dar dupa inca 4 ani sa fii in aceiasi situatie... ceva nu e ok.
Nici eu nu sunt de acord cu munca de 8 ore, dar ca sa ai un program flexibil, sa fii un freelancer, trebuie sa stii sa faci ceva foarte bine. Si nu stiu ce ai putea sa stii tu sa faci astfel incat sa traiesti din banii tai daca inca,, nu stii pe ce drum s-o apuci''.

| Denisss04 explică (pentru anonim_4396):

Nu-s somer, lucrez 10 ore pe zi

| alyyyyy2018 a răspuns:

Mie mi se pare ca tu cam fugi de responsabilitati. Nu te vezi sa ai grija de un copil, sa muncesti pentru a iti face o casa. etc. Nu se face o casa asa repede sa ai tot la cheie cum vrei, de obicei se munceste toata viata. Unele lucruri se invechesc, trebuie schimbate si mereu trebuie bani si bani si daca locuiesti in chirie sau cu parintii. Daca nu muncesti nu ai. Insa trebuie sa ai un job care sa iti placa, sa nu te infunzi in rate si imprumuturi la banci si sa stii sa te bucuri de viata. Daca nu stii tu singur sa te bucuri, nu vei stii nici atat daca vei avea o familie.
A avea o familie e ceva frumos, dar trebuie sa stii sa faci mereu ceva, sa fii util, nu lenes si sa nu astepti mereu ca cineva sa te distreze. Daca ru nu stii sa te bucuri singur nu vei stii nici in 2 sau 3 sau mai multi.