| anonim_4396 a întrebat:

Dupa 2 cresteri consecutive de preturi, prima de 15%, iar a 2-a de 20%, un obiect costa 828 lei. Care a fost pretul initial al acestui obiect? Funda!

P.S Nu este tema!

3 răspunsuri:
| maria999 a răspuns:

Of! Of! Of! Uite nu vrea sa iti dau mura in gura insa iti voi da niste formule.P pe 100 este egal cu P%.La scumpirea unui produs cu P% regula de calcul al noului produs este : prt final =pret initial minus P pe 100 inmultit cu pretul initial.Si faci calculul logic vezi care era pretul initial inainte sa se scumpeasca cu 15% si dupa cu 20%.Nu ne lua pe noi ca nu este tema ca nu-ti merge!

| Bogdanys a răspuns (pentru maria999):

Da uite ce sa zic si limba romana la tine...

| maria999 a răspuns (pentru Bogdanys):

Viata! Nu te lua tu de romana mea si mai bine vezi-ti de problemele tale la matematica ca vad ca nu prea te descurci.Vezi-ti de gradina ta si sa nu te intereseze de alti.Si apropo stai linistit ca m-am grabit ca sa scriu ca nu sunt analfabeta ca alti.Eu una mi-am vazut de gradina mea doar ca in regulamentul sitului nu ai voie sa adaugi astfel de intrebari pe profilul tau.Eu nu am vrut decat sa te ajut cu ceva, insa este treaba ta.Eu una chiar nu am chef sa ma cert.Pentru cine? Vreau doar sa ajut. Macar eu respect regurile nu ca alti!