| wizopo2 a întrebat:

Exista vreo posibilitate ca un copil de 14 ani sa scrie un roman psihologic( sau o brosura)? Mentionez ca am citit Crima si Pedeapsa de Dostoievski si am acum alta viziune asupra lucrurilor. M-as apuca si de Fratii Karamazov pentru a-mi imbogatii cunostintele. Deci ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Posibilitate exista adica daca te simti capabil/a te poti apuca de scris dar nu sunt prea convinsa ca o sa iasa ceva extraordinar din simplul motiv ca citind o carte sau doua nu iti imbogatesti cunostiintele atat de mult sau iti schimbi radical viziunea asupra diferitelor lucruri. Plus de asta ai doar 14 ani. Cate cunostinte poti sa ai ca sa fi capabil sa scrii un roman psihologic? Nu vreau sa te descurajez. Poti incerca dar eu sunt foarte sceptica in ceea ce priveste rezultatul

3 răspunsuri:
| clawclauditza a răspuns:

Eu zic ca da nu conteaza varsta decat pasiunea cu care o faci spor la munk

| AdelinDumitru a răspuns:

Dar te rog, nu ne impartasi atat de multe lucruri despre tine, ne putem da seama dintr-un cuvant despre capacitatile tale intelectuale.
In primul rand, de vreme ce pui intrebarea aceasta, se vede clar ca tu nu te simti in stare. Nu te cunosc, deci nu stiu care din urmatoarele cazuri ti se potriveste : ori vrei sa fii incurajat ca sa te simti capabil de a purcede la scrierea romanului, ori vrei sa fii descurajat pentru a scapa de o grija.
In al doilea rand, daca in 6 randuri faci greseli de ortografie, nu vreau a ma gandi ce s-ar putea petrece intr-un asa zis roman.
Mai mult, nu inteleg legatura dintre roman si brosura, e o distanta uriasa, "de la cer la pamant", ca sa folosesc un cliseu.
Vai, ai citit "Crima si pedeapsa". Felicitari, ai aflat chintesenta psihologiei! Ce viziune asupra lucrurilor? Ai 14 ani, in numele oricarei divinitati ai crede! Esti influentabil! Orice iti schimba conceptiile!
Sa stii ca daca citesti "Fratii Karamazov" o sa fii pregatit. Esti ignorant, Dostoievski nu e relevant pentru romanul psihologic. Porneste de la filozofia intuitionista a lui Husserl, Bergson, citeste-l pe Prost, citeste-l pe Joyce, chiar si pe Camil Petrescu ( in special critica).
Ce ai putea intelege tu din "Crima si pedeapsa"? Lasa-ma sa ghicesc, te crezi Raskolnikoff? Razumihin?
N-ai ajuns inca la nivelul "Fratilor Karamazov". Citeste "Adolescentul", iti e mai potrivit. Vad ca esti interesat de Dostoievski, de aceea iti recomand opere de-ale lui. Te-as trimite spre Freud, dar mai ai de munca pana acolo. Revenind, ia-le in urmatoarea ordine, ca sa le poti intelege mai bine : "Adolescentul","Amintiri din casa mortilor", "Insemnari din subterana si alte microromane" (asa vei gasi volumul), "Idiotul", "Fratii Karamazov", "Umiliti si obiditi", "Demonii." Si cam asta ar fi opera lui, exceptand cateva nuvele si jurnalul, pe care nici eu nu le-am citit inca.
Apuca-te serios de filozofie. Strict pe domeniul acesta, recomand, in afara de Husserl si Bergson, pe : Nietzsche(orice gasesti), Camus, Sartre, Heidegger, Pascal (Cugetarile).
N-ar strica sa citesti si Balzac, precum si romancieri mai recenti, precum Mann, Fitzgerald, Hemingway.
E mult de munca, o sa-ti ia ani pana sa poti fi pregatit sa scrii un roman. Nu, nu esti pregatit acum.
Dar spune-mi, ce ai citit relevant? Ce aptitudini speciale ai? Ce noua viziune ai? Dezvolta, altfel totul a fost futil.

| AdelinDumitru a răspuns:

Dar te rog, nu ne impartasi atat de multe lucruri despre tine, ne putem da seama dintr-un cuvant despre capacitatile tale intelectuale.
In primul rand, de vreme ce pui intrebarea aceasta, se vede clar ca tu nu te simti in stare. Nu te cunosc, deci nu stiu care din urmatoarele cazuri ti se potriveste : ori vrei sa fii incurajat ca sa te simti capabil de a purcede la scrierea romanului, ori vrei sa fii descurajat pentru a scapa de o grija.
In al doilea rand, daca in 6 randuri faci greseli de ortografie, nu vreau a ma gandi ce s-ar putea petrece intr-un asa zis roman.
Mai mult, nu inteleg legatura dintre roman si brosura, e o distanta uriasa, "de la cer la pamant", ca sa folosesc un cliseu.
Vai, ai citit "Crima si pedeapsa". Felicitari, ai aflat chintesenta psihologiei! Ce viziune asupra lucrurilor? Ai 14 ani, in numele oricarei divinitati ai crede! Esti influentabil! Orice iti schimba conceptiile!
Sa stii ca daca citesti "Fratii Karamazov" o sa fii pregatit. Esti ignorant, Dostoievski nu e relevant pentru romanul psihologic. Porneste de la filozofia intuitionista a lui Husserl, Bergson, citeste-l pe Prost, citeste-l pe Joyce, chiar si pe Camil Petrescu ( in special critica).
Ce ai putea intelege tu din "Crima si pedeapsa"? Lasa-ma sa ghicesc, te crezi Raskolnikoff? Razumihin?
N-ai ajuns inca la nivelul "Fratilor Karamazov". Citeste "Adolescentul", iti e mai potrivit. Vad ca esti interesat de Dostoievski, de aceea iti recomand opere de-ale lui. Te-as trimite spre Freud, dar mai ai de munca pana acolo. Revenind, ia-le in urmatoarea ordine, ca sa le poti intelege mai bine : "Adolescentul","Amintiri din casa mortilor", "Insemnari din subterana si alte microromane" (asa vei gasi volumul), "Idiotul", "Fratii Karamazov", "Umiliti si obiditi", "Demonii." Si cam asta ar fi opera lui, exceptand cateva nuvele si jurnalul, pe care nici eu nu le-am citit inca.
Apuca-te serios de filozofie. Strict pe domeniul acesta, recomand, in afara de Husserl si Bergson, pe : Nietzsche(orice gasesti), Camus, Sartre, Heidegger, Pascal (Cugetarile).
N-ar strica sa citesti si Balzac, precum si romancieri mai recenti, precum Mann, Fitzgerald, Hemingway.
E mult de munca, o sa-ti ia ani pana sa poti fi pregatit sa scrii un roman. Nu, nu esti pregatit acum.
Dar spune-mi, ce ai citit relevant? Ce aptitudini speciale ai? Ce noua viziune ai? Dezvolta, altfel totul a fost futil.