| oliviaronti91 a întrebat:

HARRY POTTER SI PIATRA FILOZOFALA rezumat. Cine a citi si stie detalii; nu gasesc o povestire mai detaliata pe internet. Va rog, va dau cate funde vreti daca imi puteti povesti cartea. Si apropo, filmul are mare legatura cu cartea? (oricum vreau si povestirea). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| xl0llip0px a răspuns:

Ce coincidenta! chiar acum privesc acest film la televizor! pai da.in cele mai importante lucruri coincide filmul cu cartea. oarecum cum am toate cele 7 carti din 2008 si le-am citit pe toate inafata de a7a. cea mai subtire e harry potter si piatra filozofala.asaca coincide cu filmul dupa cate am citit.desigur nu sunt toate detaliile.insa ceea ce e mai important este.
rezumat:Povestea începe cu o sărbătoare ce are loc în lumea vrăjitorească. De mai mulți ani această lume a fost terorizată de un vrăjitor foarte rău, Cap-de-Mort. Cu o noapte înainte, pe 31 august, el descoperă refugiul secret în care se ascundea familia Potter, omorâdu-i pe Lily și James Potter. Totuși, când a încercat să-l omoare pe fiul lor, Harry Potter, vraja fatală Avada Kadevra pe care a produs-o s-a întors asupra lui. Corpul lui Cap-de-Mort a fost distrus, dar spiritul său supraviețuiește, el fiind nici mort, nici viu. Singurul semn al vrăjii lui Cap-de-Mort este o cicatrice în forma de fulger pe fruntea lui Harry. Fiind singurul supraviețuitor al blestemului fatal, Harry este numit de către comunitatea vrăjitorească „baiatul care a supraviețuit".

Pe 1 septembrie, Hagrid, un 'semi-uriaș', îl duce pe Harry la singurele lui rude în viață, familia Dursley, alcătuită din unchiul Vernon, un bărbat înalt, mătăhălos, aproape fără gât, dar cu o mustață foarte bogată, mătușa Petunia, o femeie slabă cu un gât lung, care îl detesta pe Harry, iar Dudley, fiul lor obez și răsfățat. Ei au încercat în van să stârpească abilitățile lui magice, să-i ascundă proveniența lui din lumea vrăjitorească și să-l pedepsească aspru după fiecare întâmplare mai ciudată.

Totuși, odată cu apropierea zilei în care împlinește 11 ani, Harry are primul lui contact cu lumea magică, atunci când primește scrisori de la Hogwarts, Școala de Magie și Vrăjitorie, livrate de bufnițe. Totuși, unchiul lui le interceptează. De ziua lui, Hagrid, Păstrătorul Cheilor de la Hogwarts, apare și îi spune că este un vrăjitor și că este așteptat la școală. Fiecare volum ne prezintă un an din viața lui Harry, care se petrece în majoritatea timpului la Hogwarts. Acolo el învață să folosească magia și să producă poțiuni. Între timp, Cap-de-Mort revine pentru a doua oră și preia controlul asupra comunității vrăjitorești, iar Harry se va confrunta pentru ultima oară cu el. ceva de genu.sau http://www.scribd.com/......la-rezumat ca sa le vezi mai bine faci literele mai mari (apesi pe lupa cu plus pe ea) :)

16 răspunsuri:
| Sconcsiş a răspuns:

Aham...

| Dedeutza2o1o a răspuns:

Da are legatura ca filmul e facut dupa carte.

| Wehrmacht a răspuns:

Incearca sa iei filmul s te uiti 15 minute pui pauza mai scrii in rezumat si tot asa...cred ca stiu volumele 1-4 pe derost si film si cartebig grin

| oliviaronti91 explică:

Multumesc tuturor, am dat folositor, inteligent + o vizualizare a profilului. Totusi, nu am o povestie f. f. detaliata cum am eu nuvoie. sad

| aumih16 a răspuns:

Frumos filmul! mai toate de altfel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In aceasta carte este scris despre o piatra care se numea... cum scrie mai sus si despre harry potter si prietenii lui impreuna cu profesorii de la scoala/liceul de!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In puii mei, nu stiu eu povestire si tu vr sa iti zi tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diana, filmul are mare legatur cu cartea daca vaezi filmul e ca si cum ai citi cartea

| Puffy729 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar pentru ca lipsesc multe faze din carte in film, deci nu e chiar la fel

| AnnDra17 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este asa, in carte sunt mult mai multe detalii si sunt multe diferente intre film si carte. straight face

| mihaela2304 a răspuns:

Harry Potter este un băiat care trăieşte cu unchii şi cu vărul lui. Părinţii i-au murit pe când avea doar un an şi unchii lui au grijă de atunci de el. Este tratat destul de rău acasă, stând într-o cămăruţă amenajată sub scări. Într-o zi, Harry verifică poşta şi observă oscrisoare adresată lui, de la şcoala de vrăjitorie Hogwarts. Unchiul lui însa rupe scrisoarea, nelăsându-l să o citească. În următoarelezile, vor veni mai multe bufniţe cu scrisori de la Hogwarts, pe care unchiul Vernon le va arde. Considerând în cele din urmă că situaţiaa devenit insuportabilă, familia Dursley pleacă de acasă, împreună cu Harry, ajungând în final pe o insulă.Aici vine însă Rubeus Hagrid, păstrătorul cheilor şi îngrijitorul vânatului de la Hogwarts. El îi aduce lui Harry un tort (pentru că esteziua lui) şi îi spune că este de fapt un vrăjitor şi dacă vrea poate să meargă la Hogwarts să înveţe magia. Harry află şi că părinţii lui nuau murit într-un accident de maşină, aşa cum îi spuseseră unchiul şi mătuşa lui. Harry se hotărăşte să meargă la Hogwarts, dar pentruasta trebuie să cumpere rechizite. Intrând în lumea magică din Londra, el descoperă că este faimos, fiind
Băiatul Care A Supravieţuit
Lordului Voldemort ("Cap-de-mort") după ce acesta îi omorâse părinţii, singurul semn al confruntării fiind o cicatrice în formă defulger.Având nevoie de bani, Harry este dus de Hagrid la Gringotts, banca vrăjitorilor, de unde iau în afară de bani şi un pachet misterios.După aceasta, se duc la cumpărături, iar Harry primeşte încă un cadou: propria lui bufniţă mesageră, Hedwig.În trenul care-i duce pe elevi la Hogwarts, Harry îşi face doi prieteni:Ronşi Hermione. La şcoală elevii sunt împărţiţi în patru case:Astropuf (Hufflepuff), Cercetaş (Griffindor), Ochi-de-Şoim (Ravenclaw), şi Viperin (Slytherin). Ron, Hermione şi Harry sunt sortaţila Cercetaşi, deşi Jobenul Magic care face Sortarea se decide greu între Viperin şi Cercetaş când este rândul lui Harry.În următoarele zile, Harry face cunoştinţă cu profesorii, dintre care îl displace în mod special pe Severus Plesneală (Snape), profesorulde Poţiuni. Harry ia prima lecţie de zburat cu mătura şi se descurcă atât de bine încât este selecţionat în echipa de Vâjthaţ (Quidditch)a Cercetaşilor, pe postul de căutător.Draco Malfoy îl păcăleşte pe Harry, ademenindu-l într-o capcană; Harry, Ron şi Hermione fug de la locul de întâlnire, ajungând pecoridorul de la etajul trei, care este strict interzis elevilor din ani mici. Ascunzându-se la întâmplare într-o încăpere, ei "fac cunoştinţă"cu un câine uriaş cu trei capete, care păzeşte o trapă. Mai târziu, cei trei vor afla de la Hagrid că numele acestui câine este Fluffy, şivor presupune că acesta păzeşte pachetul misterios luat de Hagrid de la Gringotts.În timpul cinei de Halloween, profesorul Quirell anunţă că un căpcăun (troll) a pătruns la subsol, iar Dumbledore, directorul şcolii, îitrimite pe toţi în dormitoare. Dar Ron şi Harry se duc în toaleta fetelor să o anunţe pe Hermione de venirea căpcăunului. Însă acolodau chiar peste acesta, şi reuşesc după o scurtă luptă să-l lase inconştient, salvând-o pe Hermione. Pentru aceasta, Hermione le iaapărarea celor doi în faţa profesoarei McGonagall. Harry observă că profesorul Snape are o rană la picior şi presupune că el a aduscăpcăunul în castelul Hogwarts ca o diversiune ca să poată trece de Fluffy şi să ia pachetul păzit.La primul meci de Vâjthaţ al lui Harry, nu-şi poate controla mătura, aceasta fiind vrăjită de către un spectator răuvoitor. Hermione îlobservă pe Snape că murmură cuvinte magice, aşa că îl opreşte creând o diversiune în tribună. Drept urmare, Cercetaşii câştigădatorită lui Harry.Harry, Ron şi Hermione îl interoghează pe Hagrid şi află că pachetul aparţine lui Nicholas Flamel. În consecinţă, cei trei încep săcaute peste tot prin bibliotecă materiale despre Nicholas Flamel, încercând chiar şi în secţiunea interzisă.De Crăciun, Harry primeşte cadou de la un necunoscut o pelerină invizibilă, despre care se spunea în biletul care o însoţea că fusese atatălui lui Harry. Harry o foloseşte ca să caute neobservat în secţiunea interzisă a bibliotecii informaţii despre Nicholas Flamel, dar cartea pe care o nimereşte îl dă de gol. În timp ce încerca să se întoarcă spre dormitoarele Cercetaşilor, Harry se fereşte de Filch,îngrijitorul, (care fusese alertat de zgomotele de mai devreme) şi de Snape (pe care îl informase Filch). Ascunzându-se iar într-oîncăpere apropiată, Harry dă peste Oglinda Erised (joc de cuvinte, care ar putea fi în limba română Eţnirod), în care îşi vede părinţii.Însă când încearcă să-i arate şi lui Ron, oglinda îi arată acestuia că este Şef de Serie şi că a câştigat Cupa Caselor şi Cupa Hogwarts laVâjthaţ.După ce Harry descoperă întâmplător o menţiune despre Nicholas Flamel, Hermione deduce că acesta este creatorul Pietrei Filozofaleşi cei trei conchid că pachetul pe care îl păzea Fluffy este Piatra Filozofală, bănuindu-l pe Snape că încearcă să o fure. Mai ales dupăce, după un meci de Vâjt-Haţ, Harry îl vede pe Snape ameninţându-l pe Quirell. Hagrid le spune însă că Snape o păzeşte, la fel caceilalţi profesori, şi în nici un caz nu vrea să fure Piatra Filozofală.În noaptea în care Harry şi Hermione îl ajută pe Hagrid, să scape de un pui dragon crescut cam măricel, cei doi sunt descoperiţi pecoridoare (ceea ce este interzis noaptea), fiind pârâţi de Draco, iar Neville este de asemenea prins în timp ce încearcă să-i găsească pecei doi colegi ai săi şi să-i avertizeze; pentru asta toţi patru (adică şi Draco) sunt pedepsiţi să-l ajute pe Hagrid. Acesta îi duce înPădurea Interzisă, unde se descoperise că cineva ucide inorogii pentru a se folosi de proprietăţile sângelui acestora. Harry, Draco şiFang tocmai îl surprind pe acesta, însă nu îl pot recunoaşte pentru că este ascuns sub o pelerină. Fără însoţitori şi pe cale de a fi atacat,Harry este apărat de centaurul Firenze. Bazându-se pe ce auzise în pădure, Harry crede că Snape vrea Piatra Filozofală pentru a-lreaduce la viaţă pe Voldemort.

Cei trei află că Hagrid i-a spus unui străin cum poţi să-l anihilezi pe Fluffy: trebuie să-i pui muzică. Cei trei se hotărăsc să intre încamera unde l-au întâlnit pe Fluffy. Ei descoperă că altcineva a intrat deja înaintea lor, dar trebuie să se confrunte şi cu alte măsuri desiguranţă puse de Dumbledore şi de ceilalţi profesori. Ultima piedică o reprezintă un joc de şah de mărimea unui om. Ron reuşeşte săînvingă, însă doar sacrificându-se pe sine. Hermione rămâne să-i anunţe pe profesori, iar Harry continuă. Însă nu-l găseşte pe profesorul Snape înăuntru, ci pe profesorul Quirell, în faţa Oglinzii Erised, neştiind ce să facă. Acesta are ataşat pe spatele capului său pe Voldemort, care încearcă să-l folosească pe Harry ca să pună mâna pe Piatra Filozofală. Dar planul nu reuşeşte, şi Piatra rămâne laHarry. Quirell încearcă să ia Piatra cu forţa, dar se arde când îl atinge pe Harry. Harry se trezeşte după câtva timp la infirmierie, avândcadouri de la admiratori. Dumbledore îi spune că Ron şi Hermione sunt bine şi că Piatra Filozofală a fost distrusă, ceea ce înseamnă că Nicholas Flamel va muri nu după mult timp. În timpul festinului de la sfârşitul anului, Dumbledore acordă unele puncte de ultimmoment Cercetaşilor şi aceştia câştigă astfel Cupa Caselor.

| AnnDra17 a răspuns:

Filmul este facut dupa carte, dar are foarte multe diferente fata de continutul cartii.

| samaraldlapuika a răspuns:

Temele nu se fac pe TPU ca de aia pica mai mult de jumatate di Romania la bac stiu eu un rezumat. CITESTE CARTEA!