| alexxa29 a întrebat:

Hei! Ce jocuri as putea juca cu prietenii in casa? Dau fundita!

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Adevar sau provocare
De-a fate-a ascunselea
Carti
Monopoli
Ce-ar fi daca ar fi

O metoda destul de interesanta de a-ti testa instinctele si perspicacitatea de recunoastere a celorlalte persoane din jurul tau.

Cum se joaca :

Toata lumea sta asezata in cerc si o singura persoana inchide ochii (x); intre timp ceilalti aleg de comun acord o alta persoana, care urmeaza a fi ghicita de catre X.

X deschide ochii si incepe sa puna cate o intrebare, pe rand, fiecarui jucator, pentru a-si da seama cine este persoana care trebuie descoperita.

Fiecare intrebare incepe cu "ce-ar fi daca ar fi", fiind urmata de orice cuvant care ii trece prin cap persoanei X, urmand ca dupa o tura, sa ghiceasca persoana.

Ex: Ce-ar fi daca ar fi un animal? - dupa care persoana intrebata raspunde: un iepure.

X trebuie sa asocieze toate raspunsurile primite cu o persoana aflata in joc... si in final sa o ghiceasca sau nu?

Am un club

Este un joc interactiv, care poate reprezenta o seara reusita cu prietenii, dar si foarte antrenant pentru minte, iar pentru unii obositor.

Cum se joaca :

Acest joc are o singura regula : nu exista reguli!

Si totusi..., care este ideea?

Se alege un jucator care devine "patronul unui club"- acesta isi stabileste propria sa regula de care ceilalti trebuie sa isi dea seama pentru " a putea intra in clubul sau". Fiecare trebuie sa spuna, pe rand, cate un cuvant, iar patronul decide( in functie de regula), daca poate sa intre sau nu.Jocul se joaca pana cand toata lumea a aflat regula.

Patronul clubului poate sa inventeze orice fel de regula, pe care trebuie sa o respecte pe tot parcursul jocului, pentru ca si ceilalti sa isi poata da seama la ce s-a gandit.De exemplu, poate stabili regula ca fiecare sa isi inceapa cuvantul o data cu o consoana, o data cu o vocala, sau toata lumea trebuie sa spuna cuvinte dintr-un anumit camp lexical, iar lista poate continua la nesfarsit

Ex: Patronul (sa zicem ca il cheama Mihai) inventeaza urmatoarea regula: toata lumea "isi scrie" prenumele, astfel incat:

Patronul spune: "eu intru in clubul meu cu o Masina"; tura urmatoare cu un Inel, dupa care cu un Hamac, un Ac, iar in cele din urma din nou cu un Inel..sau un Iepure = MIHAI.Toti ceilalti trebuie sa procedeze la fel, dar cu prenumele lor....bineinteles ca o vor face doar in momentul in care si-au dat seama de regula inventata de patronul clubului.

Eu

Este un joc foarte amuzant si distractiv care nu are cum sa dea gres in a face o seara de pomina cu prietenii.

Cum se joaca:

Toata lumea sta asezata in cerc; fiecare, pe rand trebuie sa zica "EU". Nimeni nu are voie sa vorbeasca, sa zambeasca sau sa rada.In momentul in care o persoana (X) incalca vreuna dintre reguli, persoana din dreapta acesteia (Y) ii da o porecla (pe care i-o spune la ureche), dupa care respectivul/respectiva incepe din nou jocul, doar ca de data aceasta adauga porecla dupa ce spune "EU".

Fiecare poate sa primeasca pana la 4 porecle, dupa care iese din joc.

Ex: X rade, Y ii da porecla (muratura), dupa care X incepe din nou si spune: "Eu Muratura"; daca rade din nou, mai primeste o porecla- de exemplu: "Flambata", iar X incepe si spune: "Eu Muratura Flambata".

Una sus, una jos

Un joc la care macar o persoana trebuie sa stie regula de la inceput. Un joc amuzant, distractiv, enervant pentru unii, dar cu siguranta de neuitat pentru toti.

Cum se joaca:

Este un joc la care toata lumea trebuie sa isi dea seama de regula (pe care cineva - "X" o stie deja) pe parcurs.

Exista 3 variante: a.) una sus, una jos, b.) doua sus, c.)doua jos.Fiecare, pe rand trebuie sa aleaga una dintre cele 3 variante si sa o spuna cu voce tare. Poate sa aleaga de fiecare data aceeasi varianta sau sa le mai schimbe

Jocul se joaca pana cand toata lumea si-a dat seama de regula, iar cel care o stie trebuie sa o aplice de fiecare data, pentru a-i ajuta pe ceilalti sa o identifice.

Care este ideea?

De fiecare data cand cand X alege o varianta, de exemplu : "una sus, una jos", va avea mainile pozitionate in acest fel happy.

Toata lumea va incerca sa gaseasca niste scheme, poate chiar calcule, sau conexiuni amuzante pentru a-si da seama de regula, care de fapt este atat de simpla si de banala.

13 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Carti,monopoly,adevar sau provocare,tomapant,nu te supara frate,mima,baba oarba, ata, spanzuratoarea, x si 0, scaune muzicale...
*-*

Răspuns utilizator avertizat
| annabountii99 a răspuns:

-adevar sau provocare
-verighete
-carti
-fazan
-oglinda
-mima

daca nu stii cum se joaca vreun joc pomenit mai sus poti sa ma intrebi laughing

FUNDitabatting eyelashes?

| denyssa22 a răspuns (pentru annabountii99):

Cum se joaca verighete si oglinda

| dragoilidia a răspuns:

Adevar sau provocare,
Sticluta cu saruturi,
uite cum se joac, invarti de doua ori sticluta si persoanele la care se nimeresc trebuie sa se sarute.
carti,
monopoli,
x si 0.atat.

| alexxa29 explică (pentru dragoilidia):

Stiu cum se joaca laughing dar oricum merci

| dragoilidia a răspuns (pentru alexxa29):

Am jucat si eu o data mama ce s-a intamplat! Cu placere!

| alexxa29 explică (pentru dragoilidia):

Da, pai si eu m-am jucat de mai multe ori si a fost amuzant laughing

| VladLungu a răspuns:

Carti.

| VladLungu a răspuns:

Carti

| MemeGame9 a răspuns:

Sticluta cu saruturiwinking

| STeEaaNuuTtTzZz a răspuns:

1.De-a fate-a ascunselea
2.Adevar sau provocare
3.Rece cald
4.Carti
5.Monopoly milionare
6. Ursu doarme laughing
7.Mai vezi tu
8.Succes pe bat

| adiagud a răspuns:

Adevar sau provocare
Fazan
Vatea scunselea
Mima
Carti:razboi, septica
Tara tara vrem ostasi
Sotron
Scaunele muzicale
Ratele si vanatorii
Telefonu fara fir
Limbo
Sper ca te-am ajutat! FUNDITA?