| 重要人物 a întrebat:

Hei, TPU.cine imi spune cele mai faine lucruri despre Naruto primeste o Fundita.

Răspuns Câştigător
| deea1200 a răspuns:

Naruto (NARUTO - ナルト -? romanizat NARUTO în Japonia) este o serie manga japoneză scrisă și ilustrată de Masashi Kishimoto, având și o adaptare anime. Personajul principal, Naruto Uzumaki, este un ninja adolescent, imprevizibil și hiperactiv, care este într-o constantă căutare de cunoaștere, visând să devină Hokage, un ninja recunoscut ca cel mai puternic dintre toți și liderul satului.[1][2]

Seria manga a fost prima dată publicată de Shueisha în cel de-al 43 număr al revistei Japan's Shonen Jump. Volumul 36, al seriei manga, a fost vândut în 71 de milioane de copii în Japonia. Viz Media a publicat o versiune tradusă în revista American Shonen Jump. Naruto a devenit cel mai bine vândut manga a celor de la Viz. Până acum, primele 14 volume sunt valabile. În ordine pentru a fi în același pas cu anime-ul, Viz a lansat volumele 16-27 în perioada septembrie-decembrie 2007.

Prima serie animată din cele două serii anunțate, produs de Studio Pierrot și Aniplex, a avut premiera în Japonia pe TV Tokyo Network și pe postul satelit Animax pe data de 3 octombrie 2002, și se află și la această oră în cadrul programului TV. Naruto a debutat în Statele Unite în cadrul programului Toonami al Cartoon Network, la data de 10 septembrie 2005, iar în Canada pe YTV's Bionix pe data de 16 septembrie 2005. Naruto a început să fie vizionat în Regatul Unit pe programul Jetix pe data de 22 iulie 2006. A început de asemenea să fie difuzat pe Toasted TV pe data de 12 ianuarie 2007, în Australia, deși putea fi vizionat pe Cartoon Network în 2006. Prima serie a durat 9 sezoane, pe când Naruto: Shippūden și-a început primul sezon pe data de 15 februarie 2007.In Romania a fost difuzat incepand cu data de 27 Februarie 2007 pe canalul Jetix.Au fost difuzate 4 sezoane adica 104 episoade.

6 răspunsuri:
| 重要人物 explică:

Mersi pentru raspuns, ma uit la Naruto si e super. uite Fundita.

| alexalex123 a răspuns:

Toti au dat copy paste

| 重要人物 explică (pentru alexalex123):

Stiu, dar nu conteaza.

| deea1200 a răspuns:

Cu doisprezece ani în urmă, Demonul Vulpe Cu Nouă Cozi ( sau Kyuubi) atacă satul ninja Konohagakure (cunoscut drept Konoha sau Satul Ascuns între Frunze). Destul de puternic pentru a provoca tsunami și să nivela munții cu o rotire a cozii sale, instaurează haosul și măcelărește mulți oameni, până când liderul satului Konoha – al Patrulea Hokage – își sacrifică propria viață pentru a sigila vulpea în corpul nou-născutului Naruto. Al Patrulea Hokage, care a fost sărbătorit ca erou pentru sigilarea demonului, dorea ca Naruto să aibă parte de același respect din partea lor fiind "recipientul" în care demonului Vulpe este sigilat.

Cu toate acestea, satul Konoha îl evită, privindu-l pe Naruto ca pe însuși demonul și tratându-l necorespunzător de-a lungul copilăriei sale. Al Treilea Hokage decretează ca nimeni să nu dezvăluie nimănui despre atacul Vulpii, nici măcar propriilor copii. Totuși, acest lucru nu i-a oprit să îl trateze ca pe un proscris, Naruto crescând orfan, fără prieteni și fără a fi recunoscut. Nu putea forța oamenii să se împrietenească cu el, atrăgând atenția asupra sa în modul lui propriu: farse și pozne.

Acest lucru se schimba după ce Naruto devine absolvent al Academiei Ninja, folosind Tehnica Clonei Umbrei (Kagebunshin no Jutsu), o tehnică dintr-un pergament interzis, pe care l-a furat, fiind pacălit de renegatul Mizuki, crezând ca invătând Tehnica Clonei Umbrei - aceasta tehnica creeaza corpuri reale si este superioară tehnicii de clonare din cauza careia a picat de 3 ori examenul de absolvire - va putea absolvi. Cu această tehnică reusește sa îl înfranga pe Mizuki și să își salveze profesorul, Iruka Umino, care îi oferă drept premiu bandana care îi protejea fruntea, însemnând că a absolvit academia. Acea întâlnire îi dezvăluie lui Naruto că este purtătorul demonului Vulpe și că, pe lângă Al Treilea Hokage, mai există cineva căruia îi păsa de el și îi accepta prezența. Absolvirea de la academie îi deschide calea spre evenimentele și oamenii care îi vor schimba și defini lumea, inclusiv calea de a fi un ninja, pentru restul vieții sale.

| deea1200 a răspuns:

De-a lungul seriei, se pune accent pe dezvoltarea personajelor, cu puține lucruri întâmplătoare. Mai întâi, accentul se pune pe Naruto, Sasuke și Sakura, membrii Echipa 7. Totuși, și alte personaje sunt prezentate în aceeași ipostază, cum ar fi Kakashi, Tsunade, Jiraiya, la fel și membrii celorlalte echipe și sate. Câteva personaje negative sunt prezentate de asemenea, primul fiind Zabuza Momochi, din satul Kiri (Satul Cetii sau Satul Ascuns in Ceata) și partenerul său, Haku. Mai târziu, în timpul Examenelor Chunin, Orochimaru și Kabuto Yakushi, mâna sa dreapta, sunt prezentați. In timpul aceleiași perioade sunt prezentați și trei ninja cunoscuți ca "Sand Siblings" (Frați Nisipului). Acești frați sunt din Sunagakure Satul Nisipului sau Satul Ascuns in Nisip) și îi includ pe Temari, Kankuro, și Gaara. Mai târziu, o organizație misterioasă numită Akatsuki începe să îl urmărească pe Naruto pentru Vulpea cu Nouă Cozi sigilată în interiorul lui.

| deea1200 a răspuns:

Sper ca am fost de ajutor happy