| KSD a întrebat:

cum cumpar exact un bilet de avion? adica am card la brd, si cum procedez sa transfer bani in contul lor? sau alta metoda de plata in afara de cea online? cat e limita de bagaj si cu cat se taxeaza daca depaseste peste kg admise? rog sa ma ajutati.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Gasesti raspunsul la "intrebari frecvente" pe vola.ro( daca vei dori sa faci rezervarea utilizand acest site ):https://www. vola.ro/intrebari_frecvente/afiseaza/rezervari-de-bilete-de-avion/care-sunt-modalitatile-de-a-rezerva-un-bilet-de-avion

2.Informatia o gasesti pe site-ul companiei de zbor--- fiecare companie are reguli proprii in privinta dimensiunii si greutatii bagajului

| Cronki a răspuns:

-intri pe site'ul companiei (wizzz, blue air etc etc);
-alegi destinatia (de la-pana la) si data la care vrei sa calatoresti;
-specifici pentru cate persoane scoti bilet;
-specifici cate bagaje ai (1 sau 2 sau 3)
-automat se genereaza si preturile (dus sau dus-intors)
Fiecare companie fixeaza maximul de kg care il poti lua si tariful pe fiecare bagaj care merge la cala (te anunta pe site inainte de a plati cu cardul). Pentru fiecare geanta am platit cam 30€, aproximativ 32kg. Fiecare kg care depaseste greutatea maxima admisa pe valiza se taxeaza cu 10€.
Ai voie si la o geanta de mana. Unele companii nu percep taxa pentru geanta de mana, dar trebuie sa aiba o dimensiune maxima de 55x40x20 si o greutate de pana la 7kg.
Plata se face introducand datele de pe card: MasterCard/Visa, acel cod de 16 numere, ultimile 3 numere de pe spatele cardului, numele detinatorului si data de expirare.
La finalizare te intreaba daca faci Check-in online sau la aeroport apoi primesti un numar personal de zbor.

Daca faci check-in online este gratuit, daca faci la aeroport este posibil sa te coste inca 10€. Ce inseamna? Modalitatea in care intri in posesia biletului de calatorie. La check-in onlin iti trimite la adresa de email "biletul" pe care trebuie sa'l printezi tu. Check-in in aeroport, te prezinti cu buletinul/pasaportul la aeroport si pe baza acelui numar personal de zbor, primesti biletul. Zbor placut!