| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme m-am apucat sa invat japoneza. Pronuntie mie usoara, iar alfabetele hiragana si katakana sunt aproape invatate.
Ideea e ca acum vine kanji, un alfabet greu care contine mii de kanji. Stiti un site unde se afla mai multe kanji?
Va rog!

6 răspunsuri:
| Sorrynel a răspuns:

Pai uite aici, poate iti e de folos http://ro.wikipedia.org/wiki/Scrierea_japonez%C4%83
Am mai gasit si un site deicat limbii japoneze, poate te ajuta japoneza.3xforum.ro

| Hikarie a răspuns:

Kanji nu e asa de usor de invatat pe cat pare. Vei avea nevoie de vreo 2 ani sau chiar mai mult.
In Japonia se invata la scoala pana in clasa a 12-a la liceu.
Fiecare cuvat se scrie cu diferite caractere. Poti cauta pe Google mai multe. Sau iti poti cumpara un dictionar de romana - japoneza unde vei gasi si kanji-uri.

| anonim_4396 explică (pentru Hikarie):

Multumesc pentru sfat! Chiar asa am sa fac!

| alllynutzu15 a răspuns:

Lasate

| anonim_4396 explică (pentru alllynutzu15):

Nu ma las doar pentru ca un copil care nu are memorie ca a mea ma obliga sa o fac. Asta e! Gelozia!