| AdeVero12 a întrebat:

Deci am în clasă un coleg mai violent, care vorbește și urât, nu se înțelege cu nimeni, doar rareori. Faza e că atunci când sunt doar eu cu el este chiar de treabă și politicos. Dar apoi când ne întoarcem în clasă imediat se ia la bătaie/se ceartă cu un coleg. Eu încerc să-l apăr, dar chiar și pe mine, câteodată mă înjură și mai multe. Care e problema lui? Cum pot să-l opresc din a fi violent?

12 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Aşa sunt unele persoane.
Probabil, el încearcă să nu mai fie violent, însă persoanele din jurul său îl determină să se comporte așa.
Vorbește cu el, şi află care este problema sa.

| WeeD a răspuns:

Spune`i ca se nu mai fie asa de rau pentru ca cu violenta nu ajungi nicaieri.

| PopAdrian a răspuns:

Vorbeste cand esti doar tu si el daca zici ca atunci se comporta frumos. Daca se enerveaza si pleaca, mai insista happy

| mariukka a răspuns:

Nu cred ca poti sal opresti fii indiferenta

| betty678 a răspuns:

Poti petrece mai mult timp cu el si incearca sa-l faci sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face. Incearca sa il faci sa inteleaga ca ceea ce face este sinonim cu comportamentul puscariasilor si a celor din penitenciare. Sper ca te-am ajutat.

| AiEnma97 a răspuns:

Stiu ca e putin cam dur, dar eu cred ca ar merita o bataie a-ntaia, ca sa stie cum e sa-i faci pe altii sa sufere sad

| Mamboo a răspuns:

Nu poti sa-l opresti,pur si simplu asa e caracterul lui mai animalic.o discutie cu el despre asta ar inrautati si mai rau situatia, pentru ca ar fi prea indiferent sa-ti asculte tie nemultumirea... apeleaza la metoda cea mai simpla, discuta in particular cu diriginta sa-l avertizeze putin cu media scazuta la purtare, poate se potoleste in felul asta, ti-o spun din proprie experienta ..si eu am fost un gen de ''badboy'' la scoala laughing si asa m-am potolit! bafta

| AdeVero12 explică (pentru Mamboo):

Cred că are altă problemă. Tu de ce erai rău? Pentru că așa era caracterul tău? Nu cred, trebuia să ai un motiv. Sufereai, erai nemulțumit de ceva. Totul se întâmplă cu un motiv.

| Mamboo a răspuns (pentru AdeVero12):

Imi placea sa ma afirm,si in perioada aia consideram asta o metoda de a iesi in evidenta, prespectiva ta e putin exagerata, nu trebuie neaparat sa te apese ceva sa fi putin mai agresiv cu cei din jur, poate cu ocazia asta imi dai si mie niste sfaturi sa ma comport in socieatate, o sa pun o intrebare special pentru tine si cu fundita bonus bineiteles pentru raspunsul tau rational

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru AdeVero12):

Petrece mai mult timp cu el, si in afara scolii. Cunoaste-l, si trage-l de limba, insista, pana ce aflii de ce se poarta asa. Poate are o situatie grea acasa, poate are dor nevoie de atentie.

Dupa ce aflii de ce e asa, poti incerca sa il ajuti. Trebuie doar sa il cunosti.

O zi buna!

| AdeVero12 explică (pentru Mamboo):

:3 Nu știu, poate e puțin exagerat. laughing Mi s-a mai spus asta, exagerez mereu. :* Mulțumesc!

| Elenax123 a răspuns:

Incearca sa te apropii de el si poate vei reusi sa afli problema lui. Poate are probleme in familie si nu stie cum sa isi exteriorizeze sentimentele. Nu poti stii niciodata ce ascunde sufletul omului. Incearca sa ii areti ca ii esti alaturi si ca puteti fi prieteni si mai apoi dupa ce afli cauza "problemei" sa vezi daca o poti rezolva tu explicandu-i de ce nu e bine ce face sau poate chiar sa ii recomanzi un psiholog (nu este o rusine deloc sa mergi la psiholog si nici nu inseamna ca esti nebun!) daca are probleme emotionale serioase.