| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.problema serioasa.deci.mama si tata de la un timp se cearta foarte mult. tata vine seara de la munca si incepe sa-mi reproseze nu stiu ce lucruri.ca am unghiile prea mari, chestii de genu.si mama sare in apararea mea.si dupa aia tata se supara si incepe sa o jigneasca oarecum pe mama si zice sa facem ce vrem.chestii.si de mai mult timp am inceput sa cred ca eu sunt cauza tuturor problemelor in aceasta casa. din cauza mea se cearta mama si tata pe niste chestii banale.si in fiecare seara adorm cu frica ca intr-o zi mama si tata se vor desparti intr-un final.nu stiu ce sa mai fac.as vrea sa nu fi existat niciodata.sa fi plecat intr-un loc departe.caci simt ca eu creez aceste probleme dar nici nu-mi dau seama. poate ca sun doar un copil de 13 ani si nu-si dau seama. dar simt o oarecare distanta intre mama si tata.si simt ca acea distanta sunt eu. o data am incercat sa fug de acasa. dar nu am plecat.intr-un timp ma rugasem la Dumnezeu sa-mi dea o boala si sa mor.ca poate e mai bine fara mine pe aceste pamant.si stiu sigur ca parintilor mei le-ar fi mai bine fara mine.nu ar mai exista atatea certuri in fiecare zi.deci ce pot sa fac sa rezolv aceasta problema? simt ca nu mai pot suporta.cateodata adorm plangand din aceasta cauza.sincer nu mai stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac.cum as putea rezolva problema asta? va rog.seriozitate.thx.sad

8 răspunsuri:
| Millanteria a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa gandesti asa deloc. Sunt sigura ca ei nu se cearta din cauza ta! Ei te iubesc foarte mult. Daca se cearta mereu inseamna ca singurul lucru care ii mai tine impreuna esti TU! Nu le-ar fi mai bine fara tine deloc. Atunci s-ar certa si mai tare si vor da vina unul pe altul("Din cauza ta nu mai este."->ceva de genul asta)
Nu te mai gandi la asta. Stai calma. Capul sus.
O seara frumoasa!

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Nu e vina da draguta:*.Ei bine cum am mai spus parintii tai nu se cearta di ncauza ta. poate au ei ceva.incearca s vorbesti cu ei. poate tatal tau are probleme la servici si isi varsa nervii pe tine.se mai intampla. daca parintii tai nu te voiau nu te faceau pana la urma.sigur este ceva intre ei nu stiu sa-ti dau un exemplu.prietena mea acum are 14 ani dar cand avea 13 ani tatal ei o inselase pe maicasa cu alta femie.si ea stia ca o vazut ca s-o intanit taicas-o cu alta femie si i-o zzis la maicasa si de atunci se cearta toti intre eisad.in fine asta e altceva).la tine cred ca sunt mici probleme intre parintii tai.xD. sper ca ti-am fost de ajutor^^

| andreeafrumoasa a răspuns:

1)Sa nu fugi de acasa; 2)Bucura-te de viata pe care o ai, nu te mai ruga sa o pierzi:3)Intelege problema,cel mai bine si cel mai bine e sa nu te bagi in cearta lor,atunci va deveni mult mai rau, lasa-i sa se certe, pentru ca peste 7zile -6zile se vor impaca si intelege de minune! Imi dai fundita? te rog! Vreau sa am si eu 6fundite!

| Alemoni a răspuns:

Draga mea,
Tu nu esti problema pentru care parintii tai se cearta. Este clar ca ei au o problema serioasa in urma careia numai tu suferi. Parintii tai cand se cearta nu se gandesc ce rau iti fac tie? Probabil ei au o problema de ceva timp si nu s-au despartit pentru ca tu ii faci sa ramana impreuna.
Sfatul meu este sa incerci sa le vobresti, sa le spui ca tie nu-ti plac certurile lor. Ca pur si simplu nu vrei sa-i vezi certandu-se. Tu esti cea care are nevoie de ajutor.
Daca nu poti sa-i impaci, impaca-te pe tine insati.
Daca intr-adevar se despart... va trebuii sa te impaci cu ideea sad
Succes!

| LëxRóck a răspuns:

Nu e vina ta.stai linistita si incearca sa crezi ca totul e ok.stai linistita si nu te mai gandi la lucruri rele.

| und3rstanding a răspuns:

NU E VINA TA!

Parintii tai au problemele lor si nu esti tu cu adevarat motivul pentru care se cearta!
Ai mei erau la fel,tata avea mereu impresia ca mama tine cu mine si cu sora mea, insa mama mi-a explicat ca nu e vina mea si ca certurile lor sunt mult mai adanci si nu ma implica, sunt sigura ca parintii tai te iubesc foarte mult si nu trebuie sa te consumi.
Mama mea a murit acum un an, crede-ma mai bine alaturi de ei chiar daca se ciondanesc decat fara unul din ei definitiv sau mai rau sa iti iei tu viata, si eu am avut 13 ani si ganduri ca ale tale, ai mei nu s-au despartit Doamne-Doamne a luat-o pe mama si astfel a incetat tot atat certurile cat si fericirea din casa noastrasad

O sa cresti mai mare si o sa intelegi ca nu e vina ta.

Tot ce-i mai frumos in viata ta iti doresc :*

| StayStrong198 a răspuns:

Tu numai sa stai linistita ca nu e din cauza ta. Eu zic sa incerci sa vorbesti cu mama ta sau cu tatal tau (sau daca vrei cu amandoi). Cel mai bine e sa nu tii in tine ci sa spui ce ai pe suflet. Toti parintii trec macar o data prin astfel de perioade, asa ca stai linistita. Totul va fi bine. Iti tin pumnii.( dar te rog nu te sinucide sau cevawinking )

| IuliaDenisa a răspuns:

Pai incearca sa vb cu ei deschis si sa le spui ce simti, poate ca sa o sa te inteleaga ( sper ca te-am ajutat happy )