| FlorentinaF a întrebat:

Sunt clasa a12a si m-am gandit serios la facultatea pe care vreau sa o urmez. Ideea e ca imi place sa comunic, sa dau sfaturi, m-ar incanta sa lucrez si ca educatoare, sa organizez ceva, sa editez, sa creez pagini, reviste, evenimente. Asa ca vreau sa merg pe Relatii publice si comunicare, Litere, la Universitate. Nu mi-am dorit niciodata un lucru atat de tare cum imi doresc sa merg la facultatea asta. Parca ma vad lucrand in PR, si nu numai... Problema cea mare este ca mai multe persoane m-au descurajat. De ce? "Pentru ca facultatea nu-ti asigura nici un viitor", "Unde gasesti tu sa lucrezi?" Si multe, multe altele. Parerea mea este ca in afara de Academie sau Scoala de Subofiteri, cam nicio facultate nu-ti asigura un job, ti-l asiguri tu prin munca, ambitie. Nu stiu ce sa fac... Exista persoane pe aici care sunt studenti la aceasta facultate? Sau care are cunostinte si imi poate da un sfat in ceea ce priveste facultatea in sine, admiterea, profesorii, cursurile? Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca!

5 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Si te lasi descurajeata?! Fi tu! Fa ce-ti place! Eu vream la filosofie dar nu s-a facut grupa, am fost putini ( in pitesti) si am intrat la relatii internationale si studii europene, e o facutate buna, ai si cursuri de comunicare, filosofie, drept, insa baza e pe relatiile dintre state, organizatii internationale...
Literele nu au prea mare legatura cu relatiile publice, Relatii publice si comunicare e mult mai "mulat" pe ce ai descris tu ca iti doresti.
Vad ca sunt doua specializari aici, comunicare si publicitate, uitete ca scrie cam ce cursuri faci si vezi care sunt mai pe placul tau.
http://www.comunicare.ro/....../index.php
Eu zic ca e o facultate foarte buna si ca locuri de munca se cauta o gramada in domeniu, poti lucra si pentru persoane private sau companii si nu numai. Sunt o multime de job-uri micute in firme pe resurse umane.
In concluzie urmeaza-ti acel sentiment de entuziasm si fa o facultate care-ti imbunatateste cunostintele in domeniul in care vrei sa purcezi. :D o zi frumoasa

| FlorentinaF explică (pentru Shammal):

Stiu, nu ar trebui sa imi pese, numai ca atunci cand toti iti spun : " n-ai ce sa faci acolo" chiar te gandesti serios daca e bine sau nu sa urmezi acolo. Mie-mi place tare mult ideea de a lucra in publicitate sau ca educatoare, mai simplu, sau in domeniul IT (tot in publicitate).Ma gandesc ca orice facultate ai face, tot ti-e greu cu locul de munca, pentru ca traim in Romania...
Multumesc mult pentru raspuns! O incurajare imi face bine!

| CatalinaMariaa96 a răspuns:

Vad ca inclini mult spreLitere, Jurnalism, arte etc.
Banuiesc ca esti la profil uman.
Eu am terminat stiinte sociale. gen filologie 2. M-am gandit mult la ce Universitate sa ma duc. pentru ca voiam sa fie si de viitor, dar sa fac si fata. La inceput ma gandeam la A.S.E. dar am realizat ca lumea s-a saturat de bancheri, contabili etc. Dupa m-am gandit la FAIMA din cadrul Politehnicii in Bucuresti. Am auzit ca e prea greu acolo. ca se face multa matematica asa ca am renuntat.
Intr-un final am auzit de USAMV. si m-am informat. MULT. USAMV = Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara. la inceput lumea sa gandeste ca e de dat cu sapa. sau sa faci curatenie la porci, dar nu e asa deloc. Asta am crezut si eu la inceput si acum mi-am schimbat mult parerea. M-am inscris la USAMV in Cluj-Napoca. extraordinar de frumos. Ti se ivesc peste tot "n" oportunitati. Daca te gandeai sa te faci profesoara. iti dau un exemplu. O prietena de-a mea a facut Litere licenta + master. acum e vanzatoare in mall la un magazin de incaltaminte. happy Cu greu iti gasesti de lucru dupa. Acum se cauta mult inginerii. Aici, la USAMV exista un optional de pedagogie. si in anul III inclusiv IV faci practica in licee si scoli gimnaziale. E foarte frumos. Nu trebuie sa te rezumi la ceva minor. Gandeste mare, gandeste pozitiv.
La Relatii internationale si studii europene sau Relatii publice si comunicare e foarte usor. se inscriu multi si putini isi gasesc de munca. Nu trebuie sa alegi o Universitate, respectiv o facultate care sa contina un nume exact. Nimic nu mai e o stiinta exacta. Stiinta e impartita in mai multe ramuri. Nu trebuie sa te gandesti strict la Litere, Jurnalism, etc. Si alte facultati/ universitati contin optionale care au puncte credit.

Gandeste-te bine.

P.S. : Scuza-mi greselile, m-am grabit

| FlorentinaF explică (pentru CatalinaMariaa96):

Si la USAMV, la admitere, pe ce se bazeaza? Nu imi trebuie chimie/bio/fizica?
Ma incanta si ideea asta, dar in mare parte imi place la Relatii. OOOffff...
Am ajuns la concluzia ca, in Romania nu ai ce sa faci...

| CatalinaMariaa96 a răspuns (pentru FlorentinaF):

Admiterea se face pe baza de dosar si se merge pe principiul " optiunea bate media ". Doar la Medicina Veterinara se da examen. Eu sunt la Facultatea de Zootehnie si Biotehnologii, specializarea Biotehnologii Agricole (BA). la BA e cel mai greu ca sunt 3-4 feluri de chimie si 4 examene. dar daca eu, care am fugit de mate, chimie si fizica ma descurc, oricine poate. ideea e sa nu te panichezi atata..ca nu ai de ce :3 la BIA ( biotehnologii in industria alimentara ) e cel mai usor si mai sunt biotehnologii medical veterinare. (BMV). care se cauta. faci 4 ani si iesi cu diploma de inginer. nu e costisitor. in prima saptamana am fost in excursii organizate de Universitate. se face practica la diferite ferme si e foarte frumos. Eu am depus dosarul pentru practica de vara in Germania si mi s-a aprobat. dureaza 2 luni. e si de munca, dar e si mult timp de plimbari si distractii. te mai si intorci cu 2.000 euro