| Farasperanta1568 a întrebat:

Hei, următoarea întrebare este cât se poate de serioasă și urgenta asa ca va rog sa o tratati ca atare.Intrebarea mea este: Se poate trai într-o autorulota? Adica sa ai teren și să îți cumperi autorulota sa o lasi pe teren? Am văzut că noile modele au tot ce iti trebuie

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar mai greu daca n-ai cum conecta rulota, cel putin, la energie electrica si apa.

| Farasperanta1568 explică (pentru Ioandelasal):

Si nu se poate face ceva? Adica sa zicem ca faci ceva sursa de energie, ca amenajezi ceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Farasperanta1568):

Se poate daca instalezi un generator electri si ai un rezervor mai mare de apa, dar o sa trebuiasca sa cari apa ca sa-l umpli.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate. Documenteaza-te pe aici: http://bit.ly/2NEF2oJ

| relian a răspuns:

Poti,dar trebuie sa mai dai ceva bani sa iti traga aia curent electric, altfel nu o sa ai la rulota curent si trebuie sa o conectezi la o canalizare ceva, ori sa iti pui tu acolo o fosa.Deci pentru o rulota ai nevoie de 3 chestii, sursa e apa, canal si curent electric.In rest poti sta acolo cat vrei,ani de zile,toata viata,ai tot ceti trebuie,aragaz,frigider,tv,exact cum e intr'o casa.
In State chiar sunt locuri, atat in oras cat si in afara, ceva gen parcari, dar ceva mai mari, fiecare parcare dotata cu priza electrica, robinet de apa si gura de canal.Ai rulota,mergi acolo, platesti ceva anual, nu-i mult, dar restul apa canal si electric le platesti tu la cei care le furnizeaza si stau unia asa zeci de ani.
Nui vorba de noile modele, rulotele au avut de toate de cand au fost facute, adica dintotdeauna.Nu am vazut noi romanii ca de la romanii se vede mereu dupa ani buni,sau se vedeau,ori afla lumea foarte tarziu.
Problema este urmatoarea,vorbesc in cazul tau. Zici ai terenul,ce este foarte bine,dar tot trebuie sa tragi curent electric,apa si sa iti faci o fosa.Pui toate astea pe foaie,calculezi cat te duce sa le faci,sa le ai,plus costul acelei rulote si faci un total. Dupa vezi si pretul unei case si stii exact ce trebuie sa faci.
De ce zic asta? Uneori aceste rulote ce spui tu care au chiar de toate costa destul de mult,o rulota este ceva gen un moft,nu este o necesitate,deci mofturile intodeauna costa laughing.
Sunt rulote care se si extind,care are afara,deci se trag ceva sertare,iese afara grataru cu tot ce trebuie,apa chiuveta micuta ai tot acolo pentru un gratar, sa nu mai pui pe jos, sa ai apa linga si etc.
Eu cam asa as proceda, sa stau in rulota este ok, dar nu pe termen lung.
Cel mai indicat este sa gasesti o rulota, nu stiu in RO dar in state gasesti rulote si cu 500$ cu 1000 gasesti una destul de buna,deci cumperi asa una sa stai temporar, pana c e iti faci sa zic o casuta, apoi o tii acolo ca oricum nu te incurca.
Tocmai am fost si eu azi sa vad ceva case si terenuri si la asta ma gandii, zic daca iau un teren pana sa fac casuta unde stau? Sa stai cu chirie cheltui ceva bani, si mi-a venit ideea asta cu rulota, apoi am vazut si intrebarea ta aici.