| blackcat_3605 a întrebat:

Hello happy. Am ramas in pana de idei in privinta unei carti bune de citit. As vrea sa imprumut cateva de la biblioteca dar nu prea stiu ce. ( am aproape 17 ani si citesc mai mult literatura straina). Ce imi puteti recomanda?

14 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Sa-ti dau lista mea :
-Nu citi daca esti pRost. Tibor Fischer (daca nu intelegi nimic, ai trecut testul ).
-Decameronul. Giovanni Boccaccio
-Indiferentul. Marcel Proust
-Toate diminetiile lumii. Pascal Quignard
-Ciocoii vechi si noi. Nicolae Filimon
-Ion. Liviu Rebreanu

| Orannginna a răspuns:

Uite eu iti recomand Cocosatul-Paul Feval, Camera blestemata-Mireille Calmel, La rascruce de vanturi-Emily Bronte, Educatie sentimentala-Gustave Flaubert, Manastirea din Parma si Rosu si negru-Stendhal, orice de Emile Zola ori Honore de Balzac (scriu minunat), Iubita locotenentului francez-John Fawles, Dragoste si razbunare-Judith Lennox si daca iti plac romanele politiste citeste'o pe marea scriitoare Agatha Christie.

Lectura placuta. happy

| M.madallina a răspuns:

Pe aripile vantului

| blue_butterfly a răspuns:

Iti recomand:
David Lodge - Terapia
JD Salinger - De veghe in lanul de secara
George Orwell - 1984
Alexandre Dumas fiul - Dama cu camelii
Eric Berne - Jocuri psihologice
Alexandr Soljenitin - Pavilionul cancerosilor
Ana Blandiana - Geniul de a fi

| Mariella a răspuns:

"Minciuni periculoase", de Lisa Unger
"In puterea noptii" si "Traieste noaptea", Dean Koontz
"Sotia calatorului in timp", Audrey Niffenegger [ parca asa se scria, nu mai stiu sigur, sa-mi fie rusine]

Daca imi mai amintesc ceva, revin

| Irina a răspuns:

Ora vrajitoarelor - Anne Rice: are trei volume parca si a fost bestiala.
Marele Gatsby - F. Scott Fitzgerald
Ce iti recomand din toata inima sunt romanele lui David Lodge, eu le-am citit pe toate si ador stilul lui. Pot sa incepi cu "Cat sa-ntindem coarda" pentru a vedea daca e pe gustul tau.

Spor la citit!

| adyttu a răspuns:

Alege o carte de Giovanni Papinni.

| roxana_9288 a răspuns:

Pff... eu iti spun ce am citit si mi-a placut. Parfumul, Maestrul si Margareta, Intre iubire si ratiune, Elevul dima dintr-a saptea( e roman nu carte de coloratlaughing ), La Medeleni... si nu mai stiu pe moment. dar astea pot spune ca le'am citit si nu imi puteam lasa cartea din manabig grinhappy
lectura placuta!

| orkide a răspuns:

Cartea mea preferata e cea a lui Henryk Sienkiewicz - "Quo Vadis". Iti recomand s-o citesti, chiar merita!

| mishu25mishu a răspuns:

Mizerabilii, Winnettou(banuiec ca l-ai citit) de Karl May, Laleaua neagra- Alexandre dumas, Mandrie si prejudecata - Jean Austin, Anna carenina- Tolstoi, Doamna Bovary - Gustav Flaubert, Pe aripile vantului- Margaret Mitchel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

~La rascruce de vanturi, pe aripile vantului, rosu si negru, dama cu camelii, Swann, Diamantele negre, Stapanul diamantelor, legendele olimpului, cocosatul de la notre dame ~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie personal mi-a placut Le Bossu de Paul Feval

| ramona_5587 a răspuns:

Mie imi plac cartile istorice///mai ales despre holocaust... ultima carte a fost "Cuptoarele lui Hitler" de Olga Lengyel... e super carteahappy merita citita

| Dimbo a răspuns:

Eu iti recomand cartea lui Orhan Pamuk - "Zapada."
Acesta este un scriitor turc care a luat premiul Nobel la litereatura in anul 2006.