| Șeerbi a întrebat:

Hey, in propozitia "Acela este de la mare", in ce acaz este substantivul?

Răspuns Câştigător
| Chox a răspuns:

Acuzativ, complement de loc.

9 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

De la mare- substantiv comun, simplu, gen F, nr singular, nearticulat, caz Ac, functie sinctactica de Nume predicativ [ pentru ca are inainte vb copulatic Este! ], + prepozitia compusa " de la"

| Anileda a răspuns:

Acuzativ este insotit de prepozitia compusa de la!

| JaneEyer a răspuns:

Acela este in cazul nominativ(N), iar (la)mare in cazul acuzativ(Ac). Sper ca te-am ajutat

| KaMy a răspuns:

Pai substativul " de la mare" e in Ac. (de unde este acela? rasp : de la mare, arata locul si este cu prep. deci este complement circumstatial de mod in acuzativ )
Sper ca te-am ajutat!happy

| V1ShUh a răspuns:

Acela e in nominativ si mare e acuzativbig grin Funda?

| EllaBååå a răspuns:

In cazul D (dativ) fundita:*

| DudăMalefică a răspuns:

"mare" este complement, in acest caz este in cazul acuzativ.

| alexandruursu a răspuns:

De la mare- substantiv comun simplu, gen feminin, nr. sg, precedat de prepozitia compusa "de la", functia sintactica de atribut substantival prepozitional

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este in acuzativ. este precedat si de prepozitia cumposa ''de la''.