| anonim_4396 a întrebat:

Hey,sunt Ioan,de abia asteptam sa vina vara,numai ca e o singura problema, eu as vrea sa merg la mare dar mama cu tata au ramas fara bani din motive personale, as vrea neaparat sa merg la mare, ce sa fac?
Funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Buna seara,

In primul rand ai avea nevoie cam aprox 1500-1600 de lei pentru o vacanta la mare ( 200 transport, 700 cazare, 700 bani de buzunar, nu stiu exact, preturile difera). Cum a spus si Daniel, singura solutie ar fi sa iti gasesti un job si sa muncesti pana in luna august, altceva nu stiu ce ai putea face.

Ar mai fii o optiune, ai putea sa iti gasesti un job chiar la mare, la o terasa, la un club sau la un hotel, iar timpul liber ti-l petreci pe acolo. Din cate stiu, angajatorii de la mare iti ofera ei cazare, deci nu ar fi chiar asa mare problema.

Sper ca te-am ajutat, succes!

| Floria_Ioan_1996 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am 13 ani?

| Sebastiann7 a răspuns (pentru Floria_Ioan_1996):

Oh, trebuia sa precizezi asta de la bun inceput laughing

Atunci nu stiu exact ce sa iti spun. Cred ca exista tabere (nu neaparat la mare) care nu trebuie platite, ori au un pret foarte mic, dar repet, nu stiu, nu sunt informat. Mai asteapta si alte raspunsuri!

Apropo, nu ai rude care merg vara asta la mare? Ai putea sa vorbesti cu ei si sa mergi.

| Floria_Ioan_1996 a răspuns (pentru Sebastiann7):

Nu stiu, dar tot timpul imi vine melodia aia in cap de la inna cu e drumul nostru spre mare si de fiecare data incep sa plang

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, poti sa-ti faci bani de buzunar, ajutand adultii. Poti face cumparaturi pentru vecinii ocupati sau varstnici, sa limbi animalele, sa ajuti in muncile de langa casa sau chiar la rude de la tara.
Banii stransi nu le cheltuiesti, iar daca esti descurcaret aduni bani destui pana la sfarsitul verii (daca nu, atunci pana vara viitoare) si vei putea merge cu parintii (sau in tabara) la mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci nimic, te resemnezi si astepti sa mai treaca 1an, sperand ca parintii isi revin cu banii si puteti merge la anul.
Cand nu sunt posibilitati materiale, lumea sta acasa si se plimba pe langa casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Astepti pana la anul ca altceva nu vad ce poti face. Nu din vointa lor au ai tai probleme cu banii

| DanielGabriel2k19 a răspuns:

Incearca sa.ti gasesti un job part time sau full time. Cat sa.ti faci economii de mare. E cam singura cale. Nu.ti face datorii. nu merita