| Maria1300 a întrebat:

Am 13 ani si urmeaza sa imi pun aparat dentar fix(metalic) si as avea cateva intrebari.
Cam cat costa?
Trebuie sa imi scot ceva masele?
Cat va dura pana ce il voi pune?(Stiu ca se fac tot felul de radiografii,blah blah blah.)
Cum este cand ti-l pune?
Mersii, funda :*

Răspuns Câştigător
| BECKY1234567 a răspuns:

Din cate stiu un aparat dentar (ex:doar partea de sus sau doar cea de jos ) e 1400 lei deci cam 3000 lei cu aprox.
De obicei nu e nevoie dar oricum o sa iti spuna medicul tau. Nu ti se scot masele degeaba ca mai tarziu sa ai probleme stai linistit/a
Durata nu prea stiu dar din nou medicul tau detist o sa iti dea detalii sau exista forumuri special facute pentru aceste subiecte iar despre experienta de a avea o "sarma" in gura laughing ce pot sa spun nu am avut eu dar cunosc persoane care au trebuie sa stii ca prima saptamana cam asa o sa te doara destul de tare dar apoi nici nu vei realiza ca il ai. Trebuie insa sa ai grija ce mananci, ce vreau sa spun e ca o sa ai mare grija sa nu mananci ce iti spune medicul ca nu ai voie..altfel pot exista diferite consecinte.
Oricum gandeste-te ca este pentru binele tau si e mai ok sa ai un zambet frumos decat unul cu niste dinti 'strambi'.

1 răspuns: