| Dionysus207 a întrebat:

Am inceput sa lucrez in Adobe After Effects si mi-am facut si eu cateva proiecte dupa care le-am facut filmulete dar, am vazut ca filmuletul are 1.70 GB si nu stiu de ce e asa mare pentru ca vreau sa convertesc filmuletul intr-o imagine si nici asta nu stiu cum... Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| mawis a răspuns:

Adobe After Effects este un program pentru cei cu un nivel superior de cunostinte in program.
Insa te pot ajuta pe cit ma folosesc si eu de el, in primul rind filmuletele se primesc intr-un format asa de mare deoarece
1) Filmuletul trebuie convertat la iesire in MP4
2) Nu trebuie sa pui 30 cadre pe secunda sau mai mult ci 29.97, ( daca pui 29, 97 da nu 30 nu va fi nici o diferenta la calitate dar se va schimba marime cu vreo 35%)
Nu stiu in ce ai vrut sa spui prin "pentru ca vreau sa convertesc filmuletul intr-o imagine" dar cred ca ai avut in vedere fiecare jumatate de secunda sau mastiu eu o secunda sau mai putin sa o transformi in imagine.
E posibil prin programul VideoPad Video Editor poti alege din cite incite secunde sa il imparta in imagini, eu iti recomand sa pui 0.1 sau 0.2 ca la imagini diferenta intre marime mare nu-i se vor primi cam 400Kb imaginea.
Bafta!

1 răspuns:
| Seby90 a răspuns:

1.70gb e mic, ultimul meu proiect in full hd mi-a luat aproape 100gb si tin sa mentionez ca dura doar 5 minute.

Foloseste format factory dupa ce ii dai render si fa-l in mp4 sau quicktime, quiktime video sunt mai bune daca te gandesti la faptul ca pe youtube sunt acceptate mai rapid, asta in cazul in care vrei sa il uploadezi.