| HardcoreCountry a întrebat:

Am nevoie de propozitii/fraze lungi in care fiecare cuvant sa inceapa cu aceeasi litera.

19 răspunsuri:
| Anileda a răspuns:

Http://www.bascalie.ro/forum/16?topic_key=1053 Intra aici si ai sa gasesti foarte multe.

| 000iasmina000 a răspuns:

Fanica fura furioasa fragii fetitei.Alina a aruncat ambalajul alunei.Berbecul behaie bucuros. Veronica veste venirea varei. Fetita fierbe fasolea.Maia mananca mure.Dorina doreste dude din dudul din deal.Stralucesc stelele superb seara senina.Licuriciul luceste linistit langa lacul linistit.

| Hachimytza619Akita a răspuns:

Doamna duduie dudescu dati-ne doua dude dulci din dudul dumneavoastra din drum distrus de Dumitru distrugatorul de drumuri din danemarka.

| mary a răspuns:

A. Acest avion are aripi albe.
B. Baba bătu bietul băiat bolnav.
C. Costel căra cartofi cu carul.
D. Doru deslegă desaga, dând drumul dihaniei dinăuntru.
E. Elefantul Elefănţel era enorm.
F. Fratele Florinei face făclii foarte frumoase.
G. Gore grebla grădina gospodinei Ghergina.
H. Horia hăituia ca un hain hamsterul.
I. Ionel ia ibricul Ilenei.
J. Joi, Jenică jefui jardiniera Janei.
M. Marian mănâncă multe mere mari.
N. Nina notează numerele noocoase.
O. Olimpia opreşte orologiul.
P. Prinţesa pleacă prin pădurea pustie.
R. Rodica răspunde repede reporterilor.
S. Sorina scutură salteaua surorii sale.
Ş. Şerca şerpuia şăgalnică şi şovăitoare.
T. Trenul trecu tăind tunelul.
U. Ucenicul umple ulciorul.
V. Vântul vuia în văile vulcanice.
Z. Zânele zăriră zorii zilei.

| Miяu a răspuns:

Domnule Director Dumitrescu Dan, dati-ne doua dude dulci din dudul de dincolo de deasupra dealului. ( Ciacara, stiu oh go on )

Sau : Fata fiului fostului functionar Florin fierbe fasole fara foc fiindca focul face fum.

| Alee_9909 a răspuns:

Maria mananca masline marinate.big grinbig grinbig grin
Cheops(in greaca)creda ca, Conquiztadorul cade ca Ceausestii.
Ioana iubeste iubirea iubitului irlandez.
Diana descrie detaliat desenul despre delfinii distinsei dinastii din Danemarka.
Doina dirijeaza dorintele domnilor din Dealu, dandu-le diamante happy
De duminica dimineata Dana deseori danseaza de dorul domnului Danielescu, dragutul, devenit dintr-o data dragul dumneaei din Dorobanti.
Euforia evenimentului, emite emotii excentrice.
Lumina lumanarilor, licarea linistitor.

big grinbig grinbig grin
Domnule Dudu Din Dudesti, Daty-mi Dude Dulci Din Dudul Dumneavoastra Din Drum

ghiceste ghicitoarea ghidusa ghidusita ghidusinduse ghidusind ghidusul ghidusos
spartura sparta sparge sufrageria suparata spargand supararile suparatilor
guma gloseste golul glolului golinduse

1, Domnule doctor, dati-mi dude din dudul dumneavoastra descantat deseori dupa draperii.
2.Frumusetea femeii frange fitele fustangiilor.
3.Sagetatorul slobozi sageata simturilor sale, se sui sus, stranuta, sa sara sau sa stea.
4.acum am aceasta ademenire acuta a agnosticului, antrenat anormal. am acuzatii aduse aiurea, alifii adormitoare, arici anesteziati ascunsi adanc.
dragostea distruge, din dorinta de a domina, de durere doresti durere, distrugatoruleeeeelaughing)))

funda?

| sabinutza_9332 a răspuns:

Fata fierarului Fanica face fasole facaluita fara foc fiindca focul face fum.

Sper ca e utila.

| Meticulosul a răspuns:

Fata fostului fierar fănică face fasole fiartă fără foc fiindca focul face fum!
Daţi-mi două dude din dudul domnului Dumitraşcu de dincolo de drum
Cărăuşul care cară crengi cu carul creşte-o casă cu copii.

| feroceboy4u a răspuns:

Fata Fostului Fierar Fanica Fierbe Fasolea Fara Foc Fiindca Focu Face Fum...laughing)

| GuessWho_9288 a răspuns:

Arme Ascunse, Asteapta Acum Aici Armate
Bitza Bombardier Bombat Brigata Blindate
Contra-aracul Curge Crunt, Crescand Cicatrici,
Diaspore Deplin Deplang Distrugerea De'aici
Exorcizand Exemplele Expuse in Ezoterici
Fratii False Falsificandu'si Fapte Fara Frici,
Graiesc Greseli Grotesti Gravand Gheata'n Grimase
Hiene Haparete Huling Hranesc Haite Hidoase
Inimi Intrate In Ignoranta Infuzand Injurii
Judecatori Jucand Judicios Jeneaza Jurii
Karl, Karl, Kant, Kant, ***************
Lider Liber Lovind Lideri La Level Local
Meticulos Ma Manifest Mementomorii
Nici Noaptea Nici Normalotatea Noastra Nu Ne'alunga norii
obisnuiesteti Ochii Ocolind Oaza Orbirii
Pandind Periculos Partea Propice Prabusirii.
Retroactiv Redau Rareprimarea Raului
Salvand Sevrajul Sinuciderii Sufletului
SHocand SHarje SHovine SHarade SHlefuite
Traind Terifiant Transmis Terorile Traite
TZipand TZarmului TZintuind TZeluri TZintite
Unde Urmasi Unici Uitati Urmeaza Unice Ursite
Vise Vrajite Vin Vag, Volatilizand Vaporii
Zacaminte Zac Zidite, Zambesc Zoriï!
laughing

| tpuguru a răspuns:

Ambulanta Astrid alearga afara.
Politia pare purtatoarea protectiei pentru persoane.

| ElenaRy a răspuns:

Mama mea maninka mere, mazare maruntita,,, fata fierarului face fasole fara foc findca focul face fum big grin

| ElenaRy a răspuns:

ITERA "P"
- Cum te numesti, Domnule?
- Petru Potopeanu
- Si ce lucrezi?
- Prepar pesti pentru pulverizat.
- Bine, dar ce anume operatii faci?
- Pun pestele pe placi, potrivesc placile pe plite, pregatesc patru putini pentru pestele prajit, pulverizez pasta produsa, pun pe pungi.
- Dar de ce vorbesti numai cu "P"?
- Poftim?
- De ce vorbesti numai cu "P"?
- Pentruca pot pronunta pe P perfect perceptibil.
- Ei, asta e acum! Pun ramasag ca la intrebarile mele vei gresi.
- Primesc.
- Pe cit?
- Pun prinsoare pe patru poli!
- S-a facut. Spune-mi ce-ti place sa maninci?
- Peste, pastravi, plachie, potirnici, prepar piftie piperata, pirjoale, pastrama, papricas, papanas, porumbei, pui pane.
- Si ce vin bei?
- Pinot, pelin, porto.
- Si ce desert?
- Placinte, prajituri, pepene, prune, pere, portocale, piersici.
- Dar inghetata obisnuiesti?
- Putin profiterole, parfait ( parve.).
- Spune-mi cum iti petreci timpul liber?
- Primavara prefer plimbarile pe potecile padurilor, prin parcuri.
- Dar vara?
- Pescuiesc.
- Si iarna?
- Patinez.
- Te pomenesti ca poti sa-mi spui o poezie cu litera "P"?
- Pot. - Asta nu o mai cred. Spune-o! - POEZIA POETULUI PETRU POTOPEANU:
"Prin pustiuri, peste pietre,
Pasari, pilcuri pribegesc,
Parasindu-si puii proprii
Pe pamintul parintesc.
Prima pasare, pilotul,
Plescaia puternic pliscul,
Patina privind pamintul,
Pajistea, padurea, pliscul."
- Bine! Spune-mi textual ce i-ai spus nevestei cind ai plecat?
- Paraschiva papusico, pentru prinz prepara putin patrunjel pe potirnichi. Pa!
- Vad ca am pierdut.
- Pardon, platesti patru poli pentru pierderea pariului.
- Platesc. - Pune paralele pe portofel.
- Inca o intrebare.
- Poftim?
- Ce adresa ai matale?
- Prelungirea Popa Petre 4, parter, plecind prin Pingari, peste pod. funda? plissstongue

| Alina21n a răspuns:

Fica fugarului face fasole fara foc scazut, fara fum, fara funingine

| Aly_3645 a răspuns:

Buna!
1. fata fierarului fierbe fasole fara foc findca focul face fum
2.domnule doctor dati-mi doua dude din dudul dv de dupa dispensar
3. Pun pestele pe placi, potrivesc placile pe plite, pregatesc patru putini pentru pestele prajit, pulverizez pasta produsa, pun pe pungi
4.Paraschiva papusico, pentru prinz prepara putin patrunjel pe potirnichi. Pa!
5.Alina agita albusul aplicat aluatului asezat aiurea.
6.La Liviu la lunca, langa lacul lat, l-a lovit Lenuta lui Luca la limba lupului langa laba leului...labos
7.giganticul gigel gonea golas gandind grabit
8.De duminica dimineata Dana deseori danseaza de dorul domnului Danielescu, dragutul, devenit dintr-o data dragul dumneaei din Dorobanti.
9.sandu suspina suparat sperand sa soseasca stela
10. Olivia organizeaza o onomastica oriunde, oricand.
Sper ca te-am ajutat!

| Adryannn a răspuns:

Fata fostului Fanica face fasole frecata fara foc fiindca focu` face fum.

| anamariasumy a răspuns:

Fata fotografului florin face fotografii fanilor frumosi

| ade1 a răspuns:

Majoritatea mandatarilor manifesta megalomanie mare, mentionand-usi mereu marile merite...