| RainbowColorsDIY a întrebat:

Am o intrebare : voi cum ati invatat sa inotati? As vrea si eu sa stiu pentru ca am o prietena care stie sa inoate si e mai mica decat mine cu 4 ani( eu am 11). Ma suna in fiecare saptamana si imi zice ca ea a fost in ceva statiune, parc balnear etc. Ea stie sa inoate de la 5-6 ani.Intr-adevar, eu ( aveam 6-7 ani)eram odata la Baile Figa(daca ati auzit de ele), eram la piscina interioara si ma tineam de barile de la marginea piscinei. Mainile mi-au alunecat si m-am tot dus pana la fund, dar, chiar daca nu stiam sa inot am scapat cu viata. Cineva m-a scos de sub apa. De atunci mi-e frica de apa, dar nu vreau sa ma desprind asa usor de chestia cu "vreau sa invat sa inot". DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Cred ca cel mai important lucru este respiratia, trebuie sa inspiri larg si sa iti tii respiratia 1-2 secunde, apoi expiri scurt si inspiri iar larg, cu cat vei avea mai mult aer in plamani cu atat va fi mai usor sa plutesti iar restul vine de la sine.Invata sa-ti controlezi respiratia si sa nu te panichezi, cam asta este toata treaba.Fii cat mai calm si plamanii plin de aer intotdeauna. Spor!

2 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Poti sa te inscrii la niste cursuri de inot.

| Rektsona a răspuns:

Incearca sa inveti sa inoti la apa mica pana la piept macar. Apoi cand esti supravegheata incearca sa te bagi la apa peste cap, eu asa am facut. De fapt cineva m-a aruncat in apa si se uita la mine cum ma chinui sa inot. Dupa aia nu mai mi-a fost frica.