| Veneficiis a întrebat:

am si eu o intrebare, sau mai degraba o discutie cu voi. In toamna trecuta am obtinut si eu un catel de talie mica spre mediu. Toate bune si frumoase pana vine vorba de plecat pe litoral, in iulie. insa am o problema, din cat m-am informat am vazut ca e interzis dinainte de 2006 accesul cu animale care insotesc persoanele, si in ciuda acestui fapt, multi oameni au mers cu cainele la mare si nu li s-a spus nimic daca pastrau curatenia (adica sa curete dupa animalul lorhee hee ) in fine, iar de cainii ce locuiesc pe plaje si "cersesc si isi fac treburile pe plaja nu face nimeni nimic... una la mana. in al doilea rand, as vrea sa o conving cumva pe mama sa ma lase sa-l iau la mare, deoarece e un pic cam putin de acord cu luatul lui la mare, si in plus nu il pot lasa acasa, in Iasi nu stiu vreo pensiune canina iar cusca lui e la soare,(el stand mai mult in casa decat afara, doar noaptea sta afara) si i s-ar evapora apa prea repede, si n-am unde sal mut la umbra. M-am deocumentat O GROAZA despre cum sa il ingrijesc in calatorii, ce trebuie sa ii cumpar, hoteluri, pensiuni sau vile care accepta caini (nu vreau sa aud de vama veche si 2 mai), i-am spus mamei ca vreau sa-l iau, ca am grija de el, ca voi curata dupa el, sar ea tot crede ca ea va fi principala responsabila de caine... Stiti ce as putea sa fac? (vreau sa discutam, dnu dau funda, daca vreti sa intrati in discutie nu va asteptati la funda, as vrea si, in cazul in care nu sunteti de acord, sami spuneti motivele pentru care nu l-as duce cat mai detaliate, nu gen: chinui cainele, mai bine lasa-l acasa; deoarece mai mult ar suferi daca asr sta departe de mine 7 zile ( tin sa mentionez ca daca 2 ore nu ma vede (merg la cineva, sa cumpar ceva, etc) cand ajung acasa e in stare sa mi se urce in cap laughing )

9 răspunsuri:
| Veneficiis explică:

Da, din pacate, nu am nici la cine sa il las, rudele traiesc la apartament iar "prietenii" nu vor sal ia... >.>

| viotedy a răspuns:

Poti sa-l iei daca stai la cort sau la casute in camping.acolo sunt copaci, umbra pentru el.

| Veneficiis explică (pentru viotedy):

Hoteluri am gasit, idea e cum as pute sa imi conving mama sa il lase sa vina cu noi pe litoral

| viotedy a răspuns (pentru Veneficiis):

O convingi tu cumva, doar n-o sa-l lase in casa singur.da vrei sa-l iei pe plaja? moare de cald.

| Veneficiis explică (pentru viotedy):

De fapt, avem umbrela, si nu stam in orele caniculare, cand se ajunge la 40-45 grade, ar face insolatie/sar arde sau mai stiu eu ce, deja la 40 grade nu se mai poate racori, deci am grija de cat de mult stam

| Veneficiis explică (pentru viotedy):

Apropo, ai adresa de mess? as vrea sa discut cu dumneavoastra, din cate observ aveti experienta cu cainii si mair placea sa discutam happy

| Carmen100 a răspuns:

Sall! Daca as fi in locul tau l-as lasa la un prieten apropiat, care sa stiu ca ar avea grija de el. Sau la o ruda.Intr-adevar, nu il poti lasa singur, in curte o saptamana intreaga si, in acelasi timp, ar fi un risc sa il iei cu tine. Asa am facut si eu si a mers destul de bine (in fine, la mine era pisicahee hee).
Succes big grin

| AndreisiAlex a răspuns:

Ce relatie frumoasa ai tu cu catelul tau dar deas sfatui sal lasi la o pensiune canina dar sa stii ca nu primeste pensie!;) :
(site nr. 1) http://anunturi.netflash.ro/......27755.html
(site nr. 2) http://www.tpu.ro/......ile-funda/

Atatea pensiuni canine prin Iasi!
Succes!

| JennaHeap a răspuns:

Lasa-l la o ruda, un prieen, ceva... zic!