| Didi908 a întrebat:

As vrea sa-mi dati cateva idei DE PEDEPSIRE pentru: Diriginta noastra este foarte buna cu noi. ne face toate poftele. iesim in oras tot tot tot! Dar ni[ cativa din clasa] o dezamagim. La ore vb nu suntem atenti. alti mai fac glume proaste. si nu este devina unul. ci TOATA CLASA. Apoi profesorii se duc in cancelarie la diriga si ne spun. Diriginta s-a saturat de noi. avem 2 ani de cand o avem ca diriginta si sancara sa fiu. e ca o mama... are fff multa rabdare. e mult prea buna! Iar ea ne-a dat o tema pentru acasa: sa ne gandim la niste pedepse care ne-ar putea stapani[nu vreau idei precum: tema suplimentara, sa stai la colt,] nu. vreau idei serioase!
Eu m-am gandit ca o saptamana/2 saptamana. sa facem schimb cu o alta profesoara in locul ei. si dupa ce vine alta. poate ne vom da seama ca am gresit. si o sa ne mai cumnintim! fundita!big grin

3 răspunsuri:
| LalLyBoOmD a răspuns:

Buna, pretioasa mea prietena! Stii ce vroiam sa spun in clasa cand am ridicat mana? Nu cred...asa ca iti spun acum : Vroiam sa spun ca unii, stii tu cine sunt preferatii profesorilor, iar ceilalti se simt dati la o parte poate si de aceea incearca sa se faca observati si sa fie cei mai amuzanti din clasa si poate asta e motivul pentru care toti vorbesc. Dar un lucru stiu sigur, in toata lumea nu poate sa existe o clasa de elevi care sa nu fi soptit un cuvant macar in timpul unei ore. Degeaba ne pedepseste Doamna Diriginta daca baietii tantalai, ca altfel nu pot sa le spun, nu se invata minte!" Nu poti schimba un om trebuie sa se schimbe el singur"! Poate i-l poti influenta dar stii cine a spus lucrul acesta? Eu nu stiu, dar poate afli tu cine ca mare dreptate are in acel proverb! Sper ca m-ai inteles! fundita?

| floryynnel a răspuns:

De acord cu @trantorel, niste pedepse ar fi: sa stati in genunci pe coji de nuci, elev de serviciu pe cls 1sapt-1luna, scaderea pct la purtare, sa te mute din banca, de ex daca stai pe lanaga un grup de prieteni sa te mute in ultima banca, sg, ...sa te lase repetent, sa va anunte parintii, dar degeaba spun eu astea daca ea nu este exigenta, voi o sa suferiti, fara sa inveti nu o sa faci nimic, daca nu esti atent, nu inveti, degeaba iti spune profa/profu ce sa faci, ei iti zic, macar au constiinta impacata, daca u nu ii asculti e trebuie ta, nu esti copil mic sa iti spuna mana la stanga sau dreapta, ei au rol sa te invete, sa te faca atent, daca u nu ii asculti, degeaba zic ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Onisca? voi stiti ca gresiti.dar veti plati acum sau mai tarziu.totul se plateste.pe ea o doare sau nu neascultarea voastra, numa ea stie.dar pe VOI o sa va doara.tare.cati ca voi a avut ea pana acum? si toti au fost smecheri,galagiosi, glumeti, si teribili.nu santeti primii iar ea e pregatita pentru toate astea.dar voi pentru a plti nu.si veti zice; ce prosti eram ca nu apreciam totul atunci.