| Maria1300 a întrebat:

Ca tot iubesc Halloween-ul(stiu ca in Romania nu se sarbatoreste ca in alte tari), ma gandeam ca anul acesta sa fac acasa niste dulciuri cu tema Halloween. Am nevoie de cateva idei de genul si totusi, sunt multe pe internet. As dori sa imi fac si un costum de Halloween. Stiu ca sunt si de cumparat, dar mie imi plac DIY-urile.Ati facut vreodata ceva de genul? Va rog dati-mi idei! Am nevoie din timp! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lzehxo a răspuns:

Poti sa-ti faci singura o rochie care te reprezinta, si din moment ce e halloween poti sa-ti faci si un machiaj mai inspaimantator, poti sa-ti faci si ceva de pus pe cap.
Si daca iti place sa gatesti, fa prajituri decorate in genul "care te sperie" sau fa o prajitura in forma de boboana si decoreaz-o sau in forma de dovleac. Sculpteaza in dovleci.

4 răspunsuri:
| En3Rgi a răspuns:

Nu, nu am facut niciodata ceva de genul. Ai cerut idei desi ai spus inainte ca ai gasit multe idei pe internet..atunci de ce mai vrei idei? laughing Oricum daca asta iti place sa faci atunci..bafta happy

| Staif a răspuns:

Vreau sa stiu: de Craciun, te costumezi (cum se face in Maramures, Bucovina si nordul Moldovei) si mergi cu uratul? E sarbatoarea noastra. Se fac si dulciuri, se primesc daruri de la cei ce primesc urarile.

| Maria1300 explică (pentru Staif):

Nu, deoarece nu fac parte din nicio zona precizata. Locuiesc in nord-vestul tarii

| Staif a răspuns (pentru Maria1300):

Isteato! In NV este Satu-Mare unde stiu sigur ca se pastreza aceste traditii. Osenii sunt cei mai aprigi pastratori. Dar este si Maramuresul.