| Patry908 a întrebat:

Deci...am postat pe youtube primul meu video cu versurile unei melodii si dupa un timp mi-au sters videoclipul pentru ca am incalcat drepturile de autor. Sincer, ma asteptam la asta dar nu inteleg...altii cum posteaza videoclipuri cu versuri si raman pe youtube? Adica, sigur ei nu merg la cantaret si il intreaba daca are voie sa-i incarce melodia pe youtube, nu? Cum sa fac sa "obtin" (oarecum) acele drepturi de autor? Nu neaparat sa le obtin dar sa fac sa imi ramana videoclipul pe youtube.

3 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Au niste reguli respectale si vei putea postahappy Succes!

| Patry908 explică:

Daca au voie*

| alexandrumih a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu casa de discuri care reprezinta artistul respectiv.

Dar aceste drepturi te pot costa destul de mult, asa ca mai bine renunti la idee.

Cei de la youtube nu merg la fiecare artist sa il intrebe daca e de acord cu videoclipurile. Daca ai postat o melodie si a fost scoasa, probabil cineva a raportat melodia (pe motive de copyright).